Новини
Культура

У Національному художньому музеї України зберігалась картина, «підписана» неіснуючим автором


Ідентифікувати картину справжнього художника – польського митця Юзефа Водинського допомогли старі позначки на звороті картини  

Ця музейна історія має майже детективний характер.

На початку минулого року увагу старшої наукової співробітниці відділу фондів Національного художнього музею  України Марини Дроботюк привернула одна картина з музейної колекції. В старій науковій картці кінця 1950-х років про цю картину написано таке: «Видимский Ян. Днепр у Киева. 1918. Картон, масло. 27,5х32см». Та Марина натрапила на ще пізніший напис, зроблений графітовим олівцем, - «Из собрания Антоновича». Як виявилося під час подальших досліджень, вірним з усієї цієї інформації був лише рік написання твору. Виявилося, що ніякого «Видимского» в природі не існує (принаймні, про нього не знайшли жодної інформації), а головним ключем до розгадки став правильно прочитаний підпис автора на картині польською мовою: J.Wodyński / Kijów 1918.

У польських джерелах вдалося відшукати інформацію про художника і сценографа на ім’я Józef Wodyński (Юзеф Водинський) та підтвердити, що з 1915 по 1918 рік він працював у Польському театрі в Києві під керівництвом Станіслави Висоцької та Казимира Маркевича.

Коли з'ясували ім’я художника, Марина «взялася» за назву, яка, на перший погляд, не викликала сумнівів. Тут допомогли старі номери на звороті картини, особливо позначка «Г. Кв. 179». Такими літерами позначалася колекція відомого науковця, доктора медицини та колекціонера, Г. Квятковського, список якого Марина знайшла у фонді №166 Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України). У списку дослідниця досить швидко натрапила на картину Юзефа Водинського з назвою «Разлив Днепра. Остров Труханов. Этюд». Розміри та техніка збігалися, тож не лишилося сумнівів, що йдеться саме про картину Водинського з колекції NAMU.

Таким чином Марина Дроботюк відкрила нове ім’я в історії польських художників, що працювали у Києві, переатрибутувала твір із колекції музею: Водинський Юзеф. Розлив Дніпра. Труханів острів. 1918. Картон, олія. 27,5х32 см. З колекції Г. Квятковського.

Цікаво, у списку Квятковського зазначено ще один етюд Водинського – «В березовой роще». Тож цілком ймовірно, що він знайдеться у якійсь іншій колекції.

Твори Юзефа Водинського зберігаються в Національному музеї Кракова, Львівській галереї мистецтв тощо.  Тепер, завдяки Марині Дроботюк, до цього переліку можна додати й Національний художній музей України.

Джерело: Національний художній музей України.