Новини
Україна

У Музеї історії України у ІІ світовій війні готують виставку «Український Схід»


Робота над підготовкою нового виставкового проєкту «Український Схід» йде за підтримки Українського культурного фонду. З метою найбільш реалістичного подання матеріалу музейники та співкуратор проєкту Андрій Качуро вирушили разом у відрядження на Схід України аби на власні очі побачити територію бойових дій і зібрати обпалені війною артефакти.

Про це повідомили у Національному музеї історії України у Другій світовій війні.

Маршрут пошуковців проліг Луганщиною (м. Попасна, села Попаснянського району Золоте й Золоте-4), а також найгарячішими точками Донеччини (Світлодарська дуга, м. Світлодарськ і м. Мар’їнка та їхні околиці, м. Авдіїївка з його відомою всім промзоною, Ясинуватський район, «Республіка Міст», селище Піски).

Військові показали дослідникам залишки спалених ворогом автомобільних кунгів – свідчення нападу противника на українських військових під час їхнього виходу з-під Дебальцевого; понищену бронетехніку, яку використовували обидві сторони під час боїв на Дебальцівському плацдармі.

Пошуковцям вдалося побувати на руїнах будинку по вул. Шевченка, що в Мар`їнці. 14 червня 2019 року у мирну оселю влучив ворожий снаряд. Наразі вся родина перебуває в лікарні у Кураховому з пораненнями різного ступеня тяжкості. Іграшки дев’ятирічної Варі, яка дістала контузію, батько дівчинки дозволив узяти до музею, аби розповісти про мужність дітей нинішньої війни.

Музейниками знайдені особисті речі військового, що захищав Україну на тепер уже тиловому рубежі. Як повідомили очевидці – місцеві мешканці, боєць загинув навесні 2016 року від прямого влучення ворожого снаряда. У музейники планують розшукати рідних та друзів полеглого Захисника України й передати їм знайдені особисті речі бійця, а також із їхнього дозволу включити ці предмети до музейної експозиції, що створюється.

Також на карту нанесені «солдатські меморіали» – облаштовані самими бійцями пам’ятні знаки на місцях загибелі друзів і побратимів. Зі слів учасників подій працівники музею записали дані про найважливіші для бійців події нинішньої війни: згодом ці свідчення будуть звірені, уточнені, проаналізовані й ляжуть в основу новітньої історії вільної України.

Завдяки експедиції колекція музею поповнилася новими артефактами російсько-української війни, які буде взято за основу нової виставки «Український Схід».

Військові 54-ї, 30-ї, 24-ї та 93-ї окремих механізованих бригад, 57-ї окремої мотопіхотної бригади та групі військово-цивільного співробітництва (СІМІК), які поділилися досвідом, спогадами й думками про сьогоднішній Донбас. Незабаром про їхні історії дізнаються відвідувачі нової виставки «Український Схід».

Фото - Національний музей історії України у Другій світовій війні.