Макарів
Відбудова регіону

У Макарові відновлюють ліцей в який влучили російські окупанти (ВІДЕО)

На початку березня 2022 року в Андріївську гімназію Макарівської громади влучили два ворожих снаряди. У той час там знаходились волонтери, які готували їжу місцевим. На щастя, ніхто не постраждав.

На початку березня 2022 року в Андріївську гімназію Макарівської громади  влучили два ворожих снаряди. У той час там знаходились волонтери, які готували їжу місцевим. На щастя, ніхто не постраждав. Про це розповів Леонід Хоменко, директор Андріївської гімназії

"Окупували наше село. Саме перше в школі розмістився їхній штаб.

Ось сільська рада - вона була пошкоджена, але вони там посадили снайпера. На школі сиділи теж снайпери, в підвальному приміщенні був їхній підрозділ. У класах розмістилися офіцери, зв'язок їхній і так далі.

Поставили генератор потужний такий великий. Ну і почалася окупація села.

Приміщення школи пострадало. Були вибиті всі вікна, всі двері повністю, в підвалах було просто жахливе скопище всякого сміття. Коли приїхали сюди люди які були в евакуації, то тут уже волонтери займалися тим, що вивозили все сміття.. Бруд, який вони тут накопичили, вивозили на смітники.

Ну то уявіть, що із цієї школи в один день тільки вивезли 8 тракторних прицепів сміття".

Унаслідок обстрілу в закладі була повністю зруйнована їдальня, навчальні приміщення та вибиті всі вікна. У вересні 2022 влада звітувала про часткове відновлення будівлі ліцею.

"Закінчилась окупація і наш дитячий садок, який був в другому приміщенні згорів, а дітей 26 у селі, які мають ходити у дитячий садок. То вирішено було, сюди перенести дитячий садок".

Ми не знали, як його робити, що його робити.

І тут просто випадково приїхала у село делегація венгерської общини. Вони подивилися, поїхали. На другий день, вони передзвонили і сказали, що ми вам дитячий садок відбудуємо".

"От у цьому приміщенні - все вони".

Директор показує дитячу кімнату.

"Найняли бригаду, вони привозили будівельні матеріали, меблі. Це все їхнє. Все що вони, що ви бачите, це все вони привезли із Венгрії.

Бригаду оплатили, їм заплатили гроші, показали, що вони хочуть. склали такий маленький спочатку проект. Потім склали до цього проекта кошторис і буквально за півтора місяці ми отримали ось таке приміщення дитячого садка."

В лютому 2024 року розпочалось відновлення частини ліцею за підтримки благодійної організації з Норвегії.

Піднявшись на другий поверх закладу бачимо ремонтні роботи. Пан Леонід пояснює знімальній групі, що відбувається.


"Приміщення другого поверху нашої гімназії, яке було повіністю розбите осколками, були пошкоджені стіни.

З допомогою норвезького фонду, погодились нам надати таку спонсорську допомогу - відремонтувати нам коридори.

Зараз ідуть роботи на другому поверсі, коли закінчиться робота на другому поверсі ми із першого поверху дітей переведемо на другий поверх.

А вони будуть продовжувати роботу на першому поверсі".

У червні 2023 року разом із благодійним фондом “SavEd” місцева влада реалізувала унікальне універсальне рішення, коли укриття виконує одразу дві функції – безпеки і освіти.

"Зараз ми знаходимся у сховищі , яке нам підготували для того щоб учні могли на період тривоги знаходитись у безпечному місці.

Фонд “SavEd” згідно із їхньою можливістю - вони зробили нам ось такі два зали - сховища.

Тепер тут можемо навчатися.

Сюди проведена, підведена напруга. Ми можемо користуватися інтерактивними засобами навчання. Для всіх учнів є ноутбуки. вони на всіх заняттях можуть ними користуватися.

Сюди також приходить дитячий садок на випадок тривоги. Там їхній маленький куточок такий".

Крокуємо далі і бачимо великий зал.

"Ну і в сусідньому залі можуть розміститися. Такий великий зал у нас. В цьому залі ми проводимо всі заходи позакласні. Тут теж навчальний зал.

Ну оскільки в нас іде ремонт другого поверху, то два класи, уроки їх проводяться тут, у цьому приміщенні.

Також нове укриття слугує центром волонтерської діяльності учнів ліцею.

Учениця Андріївської гімназії, Олександра, розповіла, як вона із однокласниками почала займатися плетінням сіток.

"Спочатку зробили станки, на яких плетемо сітки, бо робили їх білими. Була готова тканина, а тоді зробили ще станок щоб нарізати тканину - з лезами. І так от тягнеш воно нарізає. Спочатку плели на другому поверсі, тоді був ремонт перенесли в спортзал. Через це там місця немає.

Почали ми це робити за ініціативою педагога-організатора.

І я не пам'ятаю з якої школи нам зателефонували просто предложили.

Чи будете займатися?

Ми сказали так.

Вони нам дали тканину і як робити станки. Почали робити" .

Директор гімназії бідкається, що залишається одне не вирішене питання.

"Єдине що в нас на сьогоднішній день немає їдальні. Наші діти знаходяться до двох годин у дитячому садку, а далі, із-за того що нема їдальні.

От Вони привезли в вагончик там ви бачили то кухня, а ось складського приміщення де зберігати продукти в нас немає. Це якраз в такому стані, що санстанція там не дозволить зберігати продукти. Ось можливо закінчаться ремонти по коридорах то ми із підвального приміщення зможемо зробити якісь складські приміщення. Ну це вже буде на літо".

Наразі гімназію відвідують всі учні в очному форматі.Для них відремонтували приміщення: зробили капітальний ремонт, облаштували спальню, ігрову кімнату, роздягальню та буфет.

Дмитро Боженко, Дмитро Маркевич з Макарівщини спеціально для медіа Погляд. 

Ми створили цей матеріал як учасник мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Нагадаємо, на Київщині за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії відбудовують черговий житловий об’єкт. Це багатоквартирний будинок на 60 квартир по проспекту Київський Шлях 46, колишня назва вулиці Декабристів у місті Васильків Обухівського району. До війни в ньому мешкали 210 людей.

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція.