У Договорі про Антарктику заблокували політичні ініціативи рф – за це вона вирішила помститися природі крижаного континенту
Про це повідомив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий за підсумками 46-ї Консультативної наради з питань Договору про Антарктику, яка завершилася 30 травня в Індії. НАНЦ разом з посольством України в Індії представляли нашу державу на цій події.
«росія другий рік активно лобіює надання білорусі статусу Консультативної сторони Договору, хоча та має лише сезонну станцію в Антарктиці. Цей статус дає право голосу та вето під час прийняття рішень Договору, а вони ухвалюються лише консенсусом. Звісно, ми заблокували це рішення, адже білорусь продовжує підтримувати військову агресію рф проти України й співпрацює з науковими установами окупованого Криму, зокрема з досліджень Антарктики. Більше того: ми домоглися, щоб у документах наради офіційно записали причину, чому рб не потрапила до “антарктичного клубу”, хоча рф та Китай наполягали на “деполітизації” цього питання», – пояснив очільник Центру.
Не отримала підтримку й концепція «багатополярного світу» рф про необхідність врахування в Антарктиці «особливих культурних моделей» різних країн, адже весь світ уже побачив наслідки впровадження такої політики в Україні.
Натомість росія та її головний антарктичний союзник Китай заблокували резолюції щодо… гендерної рівності та природоохоронних питань. Йдеться про такі важливі для збереження природи Антарктики ініціативи:
створення нового району під особливою охороною неподалік нашої станції «Академік Вернадський»: на островах та узбережжі континенту. Ця амбітна українська ініціатива передбачає додатковий захист вразливих ділянок, на які негативно може вплинути антарктичний туризм (а він зараз стрімко розвивається);
надання імператорському пінгвіну статусу охоронюваного виду. Результати десятирічного моніторингу колоній цих птахів засвідчили, що вони стрімко скорочуються. А моделювання показує, що імператорський пінгвін може опинитися на межі повного зникнення до кінця цього століття;
запобігання поширенню мікропластика, який забруднює унікальну природу Антарктики.
Раніше ми розповідали, що Гренландія й Антарктика втрачають льодовики в 6 разів швидше, ніж в 1990-і роки.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.