Сторінки нещодавно створеної правничої Вікіпедії мають уже понад 200 тисяч переглядів
Ідея української WikiLegalAid запозичена у Нідерландах, де є схожа платформа. Серед користувачів – люди з багатьох куточків Земної кулі.
Нещодавно українське суспільство отримало цінний подарунок – правничу Вікіпедію, WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/. Серед людей, завдяки зусиллям яких це сталося – Наталія Зайцева і Валентина Никончук. Вони разом з іншими працівниками системи безоплатної правової допомоги (БПД) створюють довідково-інформаційну платформу правових консультацій WikiLegalAid, а також координують роботу її консультантів та експертів.
Наталія Зайцева і Валентина Никончук розповіли, що ідея WikiLegalAid запозичена у Нідерландах, де є схожа платформа.
За допомогою комп'ютерної системи КІАС було проаналізували понад 100 тисяч питань, з якими люди зверталися до системи БПД. Отримали 460 тем, присвячених типовим питанням. Працівники центрів з надання безоплатної правової допомоги, або консультанти створили на ці теми правові консультації та розмістили їх на платформі.
Наприкінці минулого року 22 консультанти платформи стали також її експертами, що додатково переглядають та затверджують правові консультації. Вони вибрали собі вдалу назву, що справді надихає – «Вікінги».
Спочатку не планувалось відкривати доступ до WikiLegalAid для широкого загалу. Це був внутрішній інструмент, що допомагав працівникам регіональних та місцевих центрів з надання БВПД надавати правові консультації швидко та якісно. Однак після того, як кількість статей сягнула 1300, розробники зрозуміли, що така база знань може бути корисною для всієї країни та стати чудовим механізмом правопросвітництва.
За словами Наталії Зайцевої і Валентини Никончук, торік спільно з Проектом "Доступна та якісна правова допомога в Україні" було проведено тренінги для працівників системи БПД в різних регіонах України, де правники обмінювалися досвідом написання консультацій та користування WikiLegalAid. Також отримали від колег багато корисних пропозицій щодо покращення роботи платформи. І нині триває її вдосконалення. Створена спеціальна група для консультантів та експертів WikiLegalAid у Facebook, там обговорюються різні питання її розвитку.
Зараз уже центри з надання безоплатної правової допомоги надають пропозиції щодо тем, з якими їхні консультанти працюватимуть, адже саме вони спілкуються з людьми, яких консультують з найактуальніших правових питань, наприклад, донорство, «пакунок малюка» або «муніципальна няня». Значний правовий попит у суспільстві викликають ініціативи Уряду.
Також Наталія Зайцева і Валентина Никончук зауважили, що лише тоді WikiLegalAid міститиме відповіді на абсолютно всі правові питання і потребуватиме тільки незначних змін, коли українське законодавство не буде настільки мінливим, яким воно є зараз. Ось один з прикладів. Наприкінці 2017 році Верховна Рада України одним законом прийняла нові редакції всіх процесуальних кодексів, і довелося переробляти більшість правових консультацій, вже розміщених у WikiLegalAid. Розробники платформи хотіли б, щоб наше законодавство було таким, як, наприклад, у Великобританії, де вносяться точкові зміни, а не майже щороку переписуються порядки.
Розповідаючи про команду WikiLegalAid, Наталія Зайцева і Валентина Никончук зазначили, що її консультанти та експерти – це насамперед юристи-практики, які складають правові консультації з питань, з якими мають справу щодня. Також окремо згадали про Віталія Охріменка та Ярослава Гетьманського, без яких WikiLegalAid не існувала б. Віталій Охріменко – ідейний натхненник платформи, він придумав, як саме вона має виглядати, організовував тренінги для консультантів та експертів, і зараз продовжує підтримувати та презентувати WikiLegalAid. Ярослав Гетьманський забезпечує технічний розвиток платформи.
Нині, у зв'язку з виборами, кількість відвідувачів WikiLegalAid значно збільшилася. Цікаво, що консультації переглядають не лише в Україні, а й в Америці, Китаї, Японії, Канаді та країнах Європи. З моменту відкриття платформи для широкого загалу сторінки WikiLegalAid переглянули понад 200 тисяч разів.
Джерело: Безоплатна правова допомога.