Новини
Україна
Новини світу

"Стіл пам'яті": у кафе та ресторанах один столик резервували у пам'ять загиблих захисників (ВІДЕО)

Понад 700 закладів з України та шести інших країн зарезервували столи в памʼять про загиблих українських воїнів.

29 серпня, у День пам’яті Захисників України, відбулася акція Стіл пам’яті. У закладах, які приєдналися до ініціативи, один столик залишився заброньованим протягом дня. Це стіл у пам’ять про загиблих Захисників України.

До акції пам’яті долучилися понад 800 закладів в Україні та поза її межами. Так, зарезервовані для героїв столи були в Польщі (Вроцлав), Великобританії (Лондон), Чехії (Прага), Португалії (Лісабон), Канаді(Монреаль) та Швеції (острів Готланд). Торік кількість залучених до ініціативи складала 100 закладів.

Столи для вшанування пам’яті накривали незалежно від кухні, розміру закладу чи його популярності. Це були як мережеві ресторани, так і поодинокі кафе чи кав’ярні. Найбільш поширеними були декорації з білою скатертиною, соняхами у вазі, колоссям пшениці, свічкою та елементами кольорів українського прапора.

Традиція залишати столи для полеглих військових в День пам’яті перейшла в Україну із США. Ініціаторка акції Марія Грабар розповіла, що поділився ідеєю для такого вшанування її американський знайомий, також військовий. Там столи накривають не лише у закладах, а й вдома, і символи також відрізняються: в Америці це червона троянда, сіль та лимон.

До акції Стіл пам’яті долучилися усі області, окрім Донецької, Луганської, Херсонської та Криму. Однак, на сторінці Меморіал героїв пишуть, що вони "чекають перемоги, щоб доєднатися". Окрім великих міст, долучалися й малі містечка, про які також згадали у постах проєкту. Деякі користувачі мережі доповнюють статистику із Мапи, на яку наносили кожний заклад, пишучи, що багато ресторанів просто не реєстрували свій "Стіл". Так, наприклад, у Харківській області має бути більше ніж 15 закладів. Окрім ресторанів та кафе могли доєднуватися й інші місця. Так, до Столу Пам’яті долучився Національному музеї Чорнобиль, у якому згадували ім'я шефгіда у Чорнобилі Дмитра Шаповала.

Мережа закладів (5) ресторатора та шеф-кухаря Євгена Клопотенка, прокоментувала, як для них пройшла акція:

"Подібні акції неймовірно важливі, бо з одного боку є постійним нагадуванням українському суспільству про ту ціну, яку ми платимо за нашу свободу. Вони формують в Україні культуру пам’яті, культуру вшанування героїв. Жоден з гостей наших закладів не проходив повз. Хтось вперше дізнався про цю акцію, розпитував персонал про неї. Але всі гості зупинилися, щоб віддати шану. Були і ті, хто вписував імена полеглих героїв у листівку "Цей столик заброньовано для…". Найгірше зараз — збайдужіти".

У своїй колонці Олександр Білінський, співзасновник Агенції медійного росту АБО, яка розвиває Платформу пам’яті Меморіал, підбивав перші підсумки акції Стіл пам’яті:

"Кількість учасників акції Стіл пам’яті свідчить, що війна торкнулася кожного з нас по-різному: в когось загинули рідні; хтось щодня перевіряє зв’язок з коханими, які на передовій; хтось сам змінив кухню на окоп. А ще залученість ресторанної сфери свідчить про те, що люди готові доєднуватися до культури шанобливого пам’ятування, якщо показати як це робити і якщо ритуал буде нетривіальним, персоналізованим та щирим".

Причина, чому деякі ресторани не зареєстрували свої заклади, залишиться невідомою. Однак, за хештегами у соцмережах, як от Instagram, можна відслідкувати місця. Таким чином помічаємо заклад у Канаді, який відсутній на мапі, але також зберіг свій Стіл Пам’яті. Це Perogie Lili у Монреалі, який відкрився 23 серпня. Вони пишуть:

"Разом із @hrabarfoundation сьогодні ми згадуємо українських героїв та героїнь, які більше не серед нас. Щоб завірити те, що ми про них пам’ятаємо, ми залишили місце за столом".

Останні новини: