Новини
Культура
Україна-суспільство
ПроХОРОШЕ

Скарб і загублене городище: археологічні сенсації


У Городниці на Житомирщині під час розкопок знайдене досі невідоме місто часів Київської Русі.

Фото з Фейсбук-сторінки Олександра Алфьорова

Городницький скарб

Спочатку був Городницький скарб. Схованку з 32 монет, які, як з’ясували археологи, виявились першими монетами Русі-України, знайшли  жителі під час побутових робіт і повідомили про них археологам.

«Це скарб національного значення! Понад 100 років історики не знали подібних знахідок! На срібних монетах, що датуються 1000-1019 роками, зображено Київського князя, а на зворотній стороні княжий знак – тризуб у Володимира та двозуб у Святополка», зазначив науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, кандидат історичних наук Олександр Алфьоров.

Фото з офіційного сайту НАНУ

А пізніше було виявлено ще 6 срібників. Керівник Житомирської археологічної експедиції, старший науковий співробітник Інституту археології НАНУ, кандидат історичних наук Андрій Петраускас зазначив, що «Городницький скарб» срібників князя Володимира Святого та Святополка Окаянного нині налічує 38 монет, які відправили до Житомирського краєзнавчого музею на тимчасове зберігання.

Фото з офіційного сайту НАНУ

Стародавнє місто

Археологи продовжили роботи - і їх очікувала наступна знахідка, яка претендує на статус археологічної сенсації.

Фото з офіційного сайту НАНУ

«Віднайшли невідоме раніше місто часів Київської Русі. Воно "загубилось" просто в Городниці. Виключно професійний погляд археологів виокремив серед дерев та горбистої місцевості структуру достатньо великого міста. Подальший огляд надав перші результати! Стародавня Городниця мала дві лінії оборони - валів. Окрім того, наші давні фортифікатори створили ескарпи - спеціально підготовлені оборонні круті схили. Серед перших матеріалів - невеликі фрагменти обпеченої глини, з притаманною формою для плінфи - цегли княжого часу. Отже, перед нами віднайдений град із складною фортифікацією та, очевидно, з залишками цегляної будови (скоріше за все церкви). Віднині історію Городниці можна офіційно вважати старшою на кілька сотень років! З цим відкриттям привідкривається і сама історія скарбу!» - розповів Олександр Алфьоров.

Фото з Фейсбук-сторінки Олександра Алфьорова

Селищний голова Городниці Іван Онищук додав, що перша історична згадка про Городницю датується ХV століттям, однак знахідка археологів свідчить про те, що селище було засноване раніше.

Знахідку ще треба ґрунтовно дослідити. Втім, дехто з істориків припускає, що знайдене місто виникло навіть раніше часів Київської Русі. «Думаю, що це городище існувало ще до часів Русі - копайте на 2 метри глибше!» - радить археологам доктор історичних наук Тарас Чухліб.

Фото з Фейсбук-сторінки Олександра Алфьорова

Як повідомляв «Погляд», Переяслав потрапив у Книгу рекордів України.