Скандальна реєстрація кандидатів у народні депутати
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав листа до ЦВК з приводу реєстрації Андрія Клюєва
Рішення Центрвиборчкому про реєстрацію за рішенням Верховного Суду суду екс-очільника Адміністрації президента України часів Януковича Андрія Клюєва кандидатом у народні депутати в мажоритарному окрузі №46 (Донецька область) на позачергових виборах до парламенту викликало бурхливу реакцію в суспільстві. І йдеться не тільки про вчорашній протест на Майдані Незалежності.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав листа главі ЦВК Тетяні Сліпачук, у якому просить переглянути рішення з приводу реєстрації Андрія Клюєва кандидатом у депутати. У листі, який міністр виклав на Facebook-сторінці, Аваков зазначає, що МВС України точно відомо, що Клюєв останні 5 років не жив в Україні. Також немає відомостей про перетин колишнім регіоналом кордону останні 5 років. Міністр наголосив, що якби Клюєв був в Україні – його б одразу затримали, бо він перебуває в розшуку. Раніше цю інформацію підтвердили в Генпрокуратурі.
Нагадаємо, 23 червня ЦВК відмовила Клюєву, якого висунула Ліберальна партія України, в реєстрації кандидатом у народні депутати в одномандатному окрузі №46. Однак 1 липня адвокат Юрій Сухов повідомив, що Касаційний адмінсуд при ВСУ скасував рішення ЦВК про відмову в реєстрації. Учора, 2 липня, на виконання судового рішення ЦВК зареєструвала Клюєва на засіданні більшістю голосів.
Свою думку щодо реєстрації Шарія і Клюєва кандидатами в нардепи висловила секретар ЦВК Наталя Бернацька, назвавши це зрадою. «Розглядаючи питання про реєстрацію даних осіб ЦВК звернулася до всіх державних органів, щоб отримати докази їх (не) проживання на території України протягом останніх п’яти років. По Клюєву, за даними прикордонної служби виїздів з 2014 року за межі України не було, – написала Наталя Севостьянова у Фейсбуку», – Очевидно, що втікач перетинав кордон не законно. Підставою для нашої відмови в реєстрації став лист ГПУ, яка зазначила, що в рамках кримінального провадження в них є обґрунтовані дані про постійне перебування даної особи за кордоном. Але судом не було враховано ані лист ГПУ, ані наші доводи. Докази визнано неналежними. По Шарію за останні 5 років немає відомостей щодо перетинання державного кордону. Ми зробили повторний запит, чи є інформація з 2010 року? Але бази даних є лише за останні 5 років. Як доказ, ми використали протокол наради ОБСЄ, де дружина Шарія заявляла, що їх родина вже 7 років проживає в Європі, а також відео заяви самого Шарія, що він перебуває постійно за межами України. Суд також визнав ці докази недостатніми і скасував нашу постанову про відмову в реєстрації. Сьогодні ЦВК вимушено було виконати рішення Верховного Суду, яким було знищено всі наші докази, щоб не допустити зриву виборів, до яких залишилось 19 днів та друк бюлетенів. Але, я відповідально заявляю, що якщо будь-який з державних органів найближчим часом надасть ЦВК хоч один доказ проживання цих осіб протягом останніх 5 років за межами України, я особисто внесу постанови про скасування їх реєстрації», – зауважила Наталя Севостьянова.
На Фейсбук-сторінці ЦВК також повідомляється: «На виконання рішення Верховного Суду та відповідно до висновків цього суду, які унеможливлюють виконання судового рішення в інший спосіб, ніж прийняття рішення про реєстрацію, ЦВК зареєструвала кандидатів у народні депутати України Шарія А.А. та Євтухова Є.А., включених до виборчого списку ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "ПАРТІЯ ШАРІЯ" під № 1 та № 5 відповідно, в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. Комісія внесла відповідні зміни до виборчого списку кандидатів у народні депутати України вказаної політичної партії в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі».
Це повідомлення викликало шквал реакцій, серед яких – далеко не позитивні. Люди зауважували, що суд не зобов’язував реєструвати зазначених осіб кандидатами, а тільки повторно розглянути їхні кандитатури.
Інформацію про ситуацію, зі свого боку, оприлюднила Громадська мережа ОПОРА. «На Центральну виборчу комісію та її членів здійснюються інформаційні атаки з метою дискредитації відомства напередодні позачергових парламентських виборів. Про це повідомила голова ЦВК Тетяна Сліпачук. «Ці медійні істерики спрямовані на нагнітання загальної ситуації і є дійсно провокаційними. Я хочу сказати, що буду відстоювати незалежність комісії», Вона заявила, що відбувається так зване медіа-кілерство у бік 16 членів ЦВК і навіть їх родин», підсумувала на засіданні Тетяна Сліпачук, повідомляє ОПОРА зауважує, що ЦВК є незалежним органом, тому всі факти тиску будуть передані правоохоронцям.