Новини
Суспільство

“Ні - значить НІ!" буклет про протидію насильству і самозахист жінок з інвалідністю та без

9 березня 2023 відбулась презентація буклетів з рекомендаціями із самооборони для жінок з інвалідністю та без “НІ - значить НІ!” Ця зустріч зібрала разом представниць із навчальних закладів, активісток феміністичного руху, борчинь за інклюзивність.

“Ні - значить НІ!

Зміст буклетів “Ні - значить ні!” був розроблений кілька років тому в Польщі, під час навчання з адаптації елементів феміністичної самооборони під потреби жінок з інвалідністю. Разом зібрались тренерки з інвалідністю та без інвалідності для того, щоб опрацювати різні практики фізичних прийомів та психологічних. Метою було адаптувати їх, або переконатись, що вони вже є доступними для учасниць з різними формами інвалідності. 

У 2023 році за фінансової підтримки CARE буклети були перекладені та адаптовані для українок. Тут можна знати відповіді на наступні питання: 

  • як зрозуміти, що те що відбувається зі мною є насильством;

  • які види насильства існують;

  • як я можу реагувати на насильство в різних місцях (вдома, в навчальному закладі, на роботі тощо);

  • які я можу використати інструменти для убезпечення себе.

Формат легкий для читання – написаний у спрощеній формі, скорочений текст, більшим шрифтом. Рекомендований для жінок з ментальними порушеннями, буде більш зручний для прочитання особам з порушенням зору, або дівчатками молодшого віку.

Ось що каже Катажина Жегліцька, квір/крип театральна педагогиня, перформерка, танцівниця, сертифікована тренерка WenDo, квір та феміністична активістка про ситуацію із насильством стосовно жінок з інвалідністю в Польщі: 

“80% жінок з інвалідністю мають або мали досвід насильства і кожна третя у близьких стосунках. Сексуальне насильство у цій групі зростає в чотири рази, відносно жінок без інвалідності.

Базою для такої ситуації є стереотипи, що стосуються статі та інвалідності, а також весь патріархат в цілому. Погіршує становище ставлення до цих жінок з інвалідністю, як до інфантильних осіб, маленьких дівчат, які потребують постійної допомоги та не є самостійними.

Додам, що до поширених форм насильства тут ще додається насильство з боку системи: коли жінок закривають в установах, позбавляють дієздатності та права вибору, проводять примусову стерилізацію, не дають обирати приймати ліки чи ні та які саме, позбавляють можливостей. Саме всі ці факти стали каталізатором для створення цих буклетів.” 

Олеся Яскевич - громадська активістка у сфері інклюзії та засновниця ГО “Бачити серцем”, розповіла з якими викликами зустрічаються дівчата та жінки з комплексними порушеннями розвитку в Україні:

“В Україні справи не кращі. Я працюю з дівчатами та жінками, які мають комплексні порушення розвитку, зазвичай вони потребують постійного супроводу. На жаль в нас не існує сексуальної освіти для людей з інвалідністю. Проблеми починаються тоді, коли дівчата дорослішають, починають стосунки вони мають брак інформації про те як себе поводити, яка поведінка може бути прийнятою, а яка ні, як розгледіти, що хтось здійснює певні дії сексуального характеру. Підвищений ризик мають особи, які постійно потребують сторонньої допомоги та можуть не знати й не розуміти, що є насильством. 

Ці буклети є першим світлячком надії у цьому напрямку подолання насильства, але навчання потребують, також батьки та спеціалісти.”

Уляна Пчолкіна - громадська діячкагромадська діячка, лідерка ГО “Група активної реабілітації” поділилась своїми думками, щодо безпекових проблем для жінок з інвалідністю:

“Ми постійно говоримо у суспільстві про безбар’єрність фізичну, економічну, про доступ до можливостей, але максимально мало говоримо про насильство, щодо людей з інвалідністю. Жінки з інвалідністю набагато більше підпадають під ризик зазнати насильства як економічного, психологічного, так і фізичного чи сексуального. 

Досить часто, особливо жінки з важкою формою інвалідності не здатні себе захистити, та навіть більше, оцінити, що стосовно неї вчиняється насилля.  До цього додається стереотипне мислення, наприклад, що людей з інвалідністю не можуть ображати, тому вони не мають проблем з насильством. 

Мені б дуже хотілось, щоб голоси жінок з інвалідністю та їх опікунів_ок звучали голосніше в контексті протидії насильству.” 

Ольга Ланевська керівниця Фундації “Автономія” розповіла про феміністичну самооборону, як один з інструментів боротьби з насильством:

“Ми зараз є найбільшою організацією, яка навчає тренерок з феміністичної самооборони у Східній та Західній Європі. Я дуже тішуся, що вже березні закінчать свій курс україномовні тренерки Wen-Do, які зможуть навчати самозахисту жінок в Україні та Європі.

Wen-Do - це такий метод самооборони, який дозволяє  мені подбати про свої фізичні та психологічні кордони.

Це не є боротьба двох осіб до кінця де в результаті хтось виграє, чи програє. Це стратегії, які допомагають мені подбати про свою безпеку та комфорт. Це про вміння розпізнавати ситуації загрози в зародку, до того як вони переросли в ситуацію насильства.

Ці буклети, які були перекладені українською мовою є підкріпленням до цього навчання. Вони можуть нагадати учасниці про ті знання, які вона отримала, або стати підтримкою якщо не має можливості пройти навчання з Wen-Do.

Дізнатись про тренінги Wen-Do українською можна на сторінці фейсбук.


Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Також читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.