Новини
Україна
Здоров'я

Самоізоляція: кому потрібна та скільки заплатять від зарплати


Пандемія коронавірусу в світі змусила країни позакривати кордони, а громадян повернутись на батьківщину. Усім, хто повернувся в Україну з країн, де підтверджено COVID-19, потрібна самоізоляція. Що це, кому ще вона потрібна та в якому обсязі оплачується заробітна плата при самоізоляції?

Самоізоляція: кому потрібна та скільки заплатять від зарплати

Самоізоляція – це утримання від контакту з іншими, щоб зменшити ризик інфікування. Вона передбачає уникнення будь-яких ситуацій, коли ви тісно контактуєте з іншими людьми (наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше ніж 2 метри). Винятком є лише звернення за медичною допомогою (тільки після консультації телефоном зі своїм сімейним лікарем).

Кому потрібна самоізоляція?
?для тих, хто очікує результати тесту на новий коронавірус;
?для тих, хто близько контактував з особами, які захворіли на COVID-19;
?для тих, хто нещодавно повернувся із країн, де зафіксовано новий коронавірус (навіть якщо відсутні симптоми).

Якщо ви не впевнені, чи потребуєте самоізоляції або не знаєте до кого звернутися, будь ласка, зателефонуйте на «гарячу» лінію Центру громадського здоров’я України щодо нової коронавірусної інфекції: 0 800 505 840

Як і скільки повинна тривати самоізоляція?

Якщо вам рекомендував лікар або ви самостійно прийняли рішення про ізоляцію, вона повинна тривати не менше 14 днів із дати початку випадку, який став причиною самоізоляції: подорож, контакт з хворим тощо.

Спробуйте спланувати час самоізоляції так, щоб у вас не виникало необхідності виходити з дому чи приймати відвідувачів. Поясність це друзям та родичам, а також обговоріть можливість дистанційної роботи.

Збережіть контакти вашого лікаря та попередньо повідомте його про причини самоізоляції, а також оберіть контактну особу, до якої будете звертатись за допомогою.

Якщо ви проживаєте не одні, потрібно ізолюватися в окремій кімнаті, яка добре провітрюється. Якщо є можливість користуватись окремою ванною кімнатою та/або туалетом, а також готувати їжу та харчуватись окремо – зробіть це.

Не забувайте про регулярне миття рук із милом, прибирання, в тому числі вологе прибирання поверхонь, гігієну кашлю, використання одноразових серветок та хустинок. Під час необхідних контактів із людьми завжди одягайте медичну маску та викидайте її після використання або забруднення.

Спробуйте мінімізувати походи до магазину. Якщо є можливість, попросіть друзів або родичів доставляти вам продукти харчування та необхідні покупки до вхідних дверей або користуйтесь послугами доставки з дистанційною оплатою.

Якщо виникла необхідність покинути місце самоізоляції – одягайте маску та мінімізуйте контакти із людьми. Користуйтесь антисептиком для рук та дотримуйтесь гігієни кашлю.

Скільки заплатять українцям від зарплати за самоізоляцію?
Зверніть увагу, самоізоляція має відбуватись лише під медичним наглядом й повинна тривати не менше 14 днів з дати настання випадку, який став причиною самоізоляції – подорожі, контакту з хворим тощо. Тільки за таких умов Фонд соціального страхування компенсує працюючим українцям 50% втраченого заробітку за час самоізоляції під медичним наглядом або протягом перебування в лікарні, а не тоді, коли ви просто закрилися вдома, бо панікуєте чи просто вважаєте, що так буде краще.

Перелік страхових випадків, за якими передбачено надання матеріального забезпечення Фондом соціального страхування України, було розширено на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення COVID-19 відповідно до Закону України «про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)», прийнятому 17 березня 2020 року.

Важливо!
Самоізоляція повинна бути підтверджена листком непрацездатності. Адже фактично людина під час самоізоляції перебуває на лікарняному незалежно від того, госпіталізована вона чи знаходиться вдома. Головне, що під наглядом лікаря.

Допомога від Фонду за цим страховим випадком складе 50% від середньої заробітної плати застрахованої особи незалежно від тривалості страхового стажу та буде фінансуватись, починаючи з шостого дня непрацездатності (перші п’ять днів оплачуються за рахунок коштів роботодавця). Виплати здійснюються Фондом на підставі виданого застрахованій особі листка непрацездатності.

Також варто нагадати й про те, що якщо дитина занедужала в період карантину, співробітник на загальних підставах має право піти на лікарняний.

Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років виплачується з першого дня. І, за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів. Однак якщо дитина знаходиться в стаціонарі, цього обмеження не має. Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу (від 50 до 100 відсотків).

У статті використані матеріали Центру громадського здоров’я України та Адвокат права