Новини
Екологія
За кордоном

Рекорд для ссавців: хом'ячків знайшли на висоті 6739 метрів


Вчені не розуміють, як вони виживають в екстремальних умовах високогір'я.

Гнучкість тварин у виборі місця проживання завжди захоплювала біологів, не кажучи вже про те, що вченим доводиться постійно переглядати межі можливого для самих різних звірів через нові і нові відкриття про пристосовність їх організмів.

Вважається, що верхні межі висот проживання диких ссавців в Гімалаях і Андах знаходяться в діапазоні 5200-5800 м над рівнем моря. Однак одна з альпіністських експедицій виявила в Андах на вершині вулкана Льюльяйльяко висотою 6739 метрів один з підвидів хом'ячків – Phyllotis xanthopygus rupestris.

Цей вид гризунів поширений по всій Південній Америці, живуть вони в абсолютно різних умовах від саван і пустель до високогірних районів.

Однак висота, на якій були помічені гризуни, набагато перевершує існуючі відомі рекорди для диких ссавців, тому слідом за альпіністами на вершину вулкана вирушила міжнародна група вчених.

Вчені також помітили різних гризунів на підступах до вершини, а потім підтвердили дані, отримані від альпіністів. Більше того на вершині Льюльяйльяко були виявлені не тільки хом'ячки P. Xanthopygus, але і хом'ячки виду Phyllotis limatus.

Вчені зазначають, що це відкриття викликає багато нових еволюційних і екологічних питань. Наприклад, чи розвинулися у високогірних хом'ячків генетично обумовлені адаптації до гіпоксії, які відрізняють їх від особин, що мешкають на низовинах? Яким чином здатність переносити такі різні умови навколишнього середовища пояснюється акліматизацією? І, нарешті, вчені просто не знають, що їдять ці гризуни, оскільки рослинність на вулкані закінчується вже на висоті 2 000 метрів.

Автори роботи відзначають, що на ці питання повинні відповісти майбутні експедиції, які будуть поєднувати в собі висотні дослідження і наукові відкриття.

Джерело: biorxiv.org