Популярні антивіруси для Android виявилися небезпечними шпигунами
Дослідники команди VPNPro протестували 15 антивірусних програм для Android і з'ясували, що шість з них запитують у користувача привілеї, які не впливають на їх роботу. Як правило, це був доступ до камери, мікрофона, дзвінкам, SMS-повідомленнями і внутрішньої пам'яті. Попри те, що немає підтверджень того, що антивіруси використовували ці функції для стеження за користувачами - ці дозволи не впливають на їх функціональність, а значить, могли використовуватися саме для збору конфіденційної інформації.
Антивіруси, які потрібно видалити:
- Security Master - 500 мільйонів завантажень;
- Antivirus Free 2019 - 10 мільйонів завантажень;
- Virus Cleaner 2019 - 50 мільйонів завантажень;
- Virus Cleaner, Antivirus, Cleaner (Max Security) - 50 мільйонів завантажень;
- Super Phone Cleaner: Virus Cleaner, Phone Cleaner - 50 мільйонів завантажень;
- Clean Master - 1 мільярд завантажень.
Цілком можливо, що ви ніколи не користувалися цими антивірусами або навіть не чули про їхнє існування. Проте, як видно за кількістю завантажень, вони досить популярні, адже в сукупності їх завантажило понад 1,6 мільярда користувачів.
На щастя, Google погодилася з експертами VPNPro і видалила з Google Play всі ці антивіруси, визнавши їх небезпечними. Інша справа, що навіть якщо пошуковому гіганту вдалося запобігти подальшому поширенню небезпечного софту, колосальне число користувачів все ще наражається на небезпеку.
Докладне вивчення ситуації показало, що всі антивіруси, які VPNPro і Google визнали небезпечними, випущені китайськими розробниками. Мало того, що вони відправляли деякі дані на сервера, територіально розташовані в Піднебесній, так ще й деякі з них безпосередньо відстежували місцезнаходження своїх жертв, а потім, ймовірно, продавали їх на сторону. Як правило, купівлею такого роду даних займаються рекламодавці або, так звані, брокери даних, які в свою чергу перепродують їх операторам, рекламодавцям, рітейлерам й іншим компаніям.
Чи потрібен антивірус для Android?
Попри все те, що написано вище, нехтувати антивірусами все ж не варто. Практика показує, що іноді вони можуть виявитися єдиним способом видалити шкідливе програмне забезпечення. Живий приклад - троян xHelper, який залишається в пам'яті зараженого смартфона навіть після жорсткого скидання даних і відкату до заводських налаштувань.