«Подолання гравітації»: історія про фотоархів
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1018_Paraska1.jpg)
У Мистецькому арсеналі відкрилась виставка Параски Плитки-Горицтвіт, яка задокументувала майже 40 років із життя свого села
«Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» - так називається виставка унікальної гуцульської мисткині, етнографині, публіцистки, зв’язкової УПА з псевдо «Ластівка», яку лише нещодавно відкрили Україні і світу як непересічного фотографа. Як уже писав «Погляд», фотоархів знайшли художниця Інга Леві, кінооператор Максим Руденко і Катерина Бучацька кілька років тому у музеї Параски Плитки-Горицвіт, під час подорожі, коли вирішили відвідати Криворівню. Захопившись роботами, вирішили створити мистецький проєкт і виставку. Виставка відкрилась учора, 17 жовтня, у Мистецькому арсеналі, і триватиме до середини січня наступного року.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1018_Paraska2.jpg)
На виставці представлено понад 4 тисячі фотознімків, майже 500 саморобних книжок, сотні графічних творів, ікон та щоденники часів радянських репресій, Це – лише частина мистецької спадщини, яку залишила по собі Параска Плитка-Горицвіт, котра більшу частину свого життя пов’язала із селом Криворівня на Івано-Франківщині. Як інформував «Погляд», під час роботи з фотоархівом на дослідників чекало відкриття. Раніше вважалось, що Плитка-Горицвіт почала займатись фотографією в 70-х роках, але з’ясувалось, що вона захопилась цією справою 1954-55 році, майже одразу після повернення із заслання («Ластівка» отримала 10 років таборів за участь в УПА).
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1018_Paraska3.jpg)
Параска Плитка-Горицтвіт задокументувала майже 40 років із життя свого села. На виставці можна побачити збережені фотографії авторства Параски Плитки-Горицвіт та негативи, її ікони (деякі – на двох сторонах полотна) та інші живописні та графічні роботи, листи, саморобні книги і щоденники, а також потрапити через окуляри віртуальної реальності до будинку мисткині у Криворівні, почути аудіозаписи її голосу. Одна зі співавторок ідеї виставк, Інга Леві, називає Параску Плитку-Горицвіт «людиною Відродження» через її мультидисциплінарний підхід до творчості.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1018_Paraska4.jpg)
"Окрема частина експозиції присвячена зацікавленню мисткині Індією та мирним спротивом Махатми Ганді. Тут можна побачити портрети її авторства, де зображені Махатма та Індіра Ганді, жінки в сарі, а також фрагменти ілюстрацій до її фантастичної повісті про пригоди гуцулок в Індії. Фотороботи про Криворівню та негативи до них займають окрему велику залу експозиції. Як зазначає кураторка експозиції Катерина Радченко, це єдина в Україні настільки масштабна спроба документування життя однієї громади – від середини 50-х аж до 90-х років минулого століття", повідомляє radiosvoboda.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1018_Paraska5.jpg)
Окрім, фотографій, відвідувачі виставки у «Мистецькому Арсеналі» зможуть побачити і документальний фільм, «Портрет на тлі гір».який зняв про роботу Параски Плитки-Горицтвіт режисер Максим Руденко. Ідею підтримало «Держкіно». «Це історія про фотоархів. Самої Параски вже немає, і про неї мало що відомо. Це історія про людей, що живуть у Криворівні, якось перетинались із Параскою, були на її фотографіях, або їхні предки були на її фотографіях», – зазанчає Максим Руденко.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1018_Paraska6.jpg)
Також під час роботи виставки, яка триватиме до 19 січня, запланована низка лекцій, воркшопів та авторських екскурсій.
«Читати про життя Параски Плитки-Горицвіт - це як гортати пригодницький роман: робота в Німеччині, УПА, табори в Казахстані, а потім повернення назавжди у карпатське село, де вона спочатку стала центром культурного життя, а потім перетворилась на відлюдницю. Майже 40 років вона робила фотографії людей і місць у Криворівні, і зараз дослідники виявили і опрацювали більш ніж 4 тисячі її фоторобіт», поділилась враженнями журналістка Анастасія Москвичова.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2019/10/1018_Paraska7.jpg)