«Подолання гравітації»: історія про фотоархів
У Мистецькому арсеналі відкрилась виставка Параски Плитки-Горицтвіт, яка задокументувала майже 40 років із життя свого села
«Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації» - так називається виставка унікальної гуцульської мисткині, етнографині, публіцистки, зв’язкової УПА з псевдо «Ластівка», яку лише нещодавно відкрили Україні і світу як непересічного фотографа. Як уже писав «Погляд», фотоархів знайшли художниця Інга Леві, кінооператор Максим Руденко і Катерина Бучацька кілька років тому у музеї Параски Плитки-Горицвіт, під час подорожі, коли вирішили відвідати Криворівню. Захопившись роботами, вирішили створити мистецький проєкт і виставку. Виставка відкрилась учора, 17 жовтня, у Мистецькому арсеналі, і триватиме до середини січня наступного року.
На виставці представлено понад 4 тисячі фотознімків, майже 500 саморобних книжок, сотні графічних творів, ікон та щоденники часів радянських репресій, Це – лише частина мистецької спадщини, яку залишила по собі Параска Плитка-Горицвіт, котра більшу частину свого життя пов’язала із селом Криворівня на Івано-Франківщині. Як інформував «Погляд», під час роботи з фотоархівом на дослідників чекало відкриття. Раніше вважалось, що Плитка-Горицвіт почала займатись фотографією в 70-х роках, але з’ясувалось, що вона захопилась цією справою 1954-55 році, майже одразу після повернення із заслання («Ластівка» отримала 10 років таборів за участь в УПА).
Параска Плитка-Горицтвіт задокументувала майже 40 років із життя свого села. На виставці можна побачити збережені фотографії авторства Параски Плитки-Горицвіт та негативи, її ікони (деякі – на двох сторонах полотна) та інші живописні та графічні роботи, листи, саморобні книги і щоденники, а також потрапити через окуляри віртуальної реальності до будинку мисткині у Криворівні, почути аудіозаписи її голосу. Одна зі співавторок ідеї виставк, Інга Леві, називає Параску Плитку-Горицвіт «людиною Відродження» через її мультидисциплінарний підхід до творчості.
"Окрема частина експозиції присвячена зацікавленню мисткині Індією та мирним спротивом Махатми Ганді. Тут можна побачити портрети її авторства, де зображені Махатма та Індіра Ганді, жінки в сарі, а також фрагменти ілюстрацій до її фантастичної повісті про пригоди гуцулок в Індії. Фотороботи про Криворівню та негативи до них займають окрему велику залу експозиції. Як зазначає кураторка експозиції Катерина Радченко, це єдина в Україні настільки масштабна спроба документування життя однієї громади – від середини 50-х аж до 90-х років минулого століття", повідомляє radiosvoboda.
Окрім, фотографій, відвідувачі виставки у «Мистецькому Арсеналі» зможуть побачити і документальний фільм, «Портрет на тлі гір».який зняв про роботу Параски Плитки-Горицтвіт режисер Максим Руденко. Ідею підтримало «Держкіно». «Це історія про фотоархів. Самої Параски вже немає, і про неї мало що відомо. Це історія про людей, що живуть у Криворівні, якось перетинались із Параскою, були на її фотографіях, або їхні предки були на її фотографіях», – зазанчає Максим Руденко.
Також під час роботи виставки, яка триватиме до 19 січня, запланована низка лекцій, воркшопів та авторських екскурсій.
«Читати про життя Параски Плитки-Горицвіт - це як гортати пригодницький роман: робота в Німеччині, УПА, табори в Казахстані, а потім повернення назавжди у карпатське село, де вона спочатку стала центром культурного життя, а потім перетворилась на відлюдницю. Майже 40 років вона робила фотографії людей і місць у Криворівні, і зараз дослідники виявили і опрацювали більш ніж 4 тисячі її фоторобіт», поділилась враженнями журналістка Анастасія Москвичова.