Новини
Екологія
Вода
За кордоном

Підвищена температура океану стимулює генетичну різноманітність риб, – вчені


У морських жителів більше шансів адаптуватися до змін навколишнього середовища.

Міжнародна дослідницька група з Федеральної політехнічної школи Цюріха (ETH Zurich) і ряду французьких університетів вперше вивчила генетичну різноманітність риб у всьому світі. Їх дослідження дозволили створити мапу, яка в майбутньому стане інструментом для збереження видів та генетичного різноманіття. Дослідження було опубліковане в Nature Communications.

Вчені зазначають, що в популяціях тварин генетична різноманітність може зменшитися набагато швидше, ніж різноманітність видів у зв'язку з різними стрес-факторами: хворобами, зміною середовища проживання або кліматом. Створена карта зафіксувала нинішню генну картину в морях і прісноводних водоймах. Експерти також визначили природні фактори, від яких залежить генетична різноманітність.

Дослідники вивчили базу даних з більш ніж 50 000 послідовностями ДНК, взятих у 3 815 морських і 1 611 прісноводних видів риб. Вони поділили водну поверхню на ділянки по 200 км2 і порівняли їх з точки зору різноманітності генів.

Їх аналіз показав, що генетична різноманітність нерівномірно розподілена серед морських і прісноводних риб. Найбільшу генетичну різноманітність було виявлено серед морських риб в західній частині Тихого та північній частині Індійського океанів, а також Карибського басейну. Серед прісноводних риб генетична різноманітність було найбільшою в Південній Америці і порівняно низьким в Європі.

Ключовим фактором, що впливає на генетичну різноманітність серед морських риб, виявилася температура: з її підвищенням збільшується і різноманітність. Ключовими детермінантами біорізноманіття прісноводних риб виявилися складність структури їх місця існування і те, як їх середовище проживання змінювалася з плином часу.

Нагадаємо, через аномальну зиму на Київщині вже гніздяться літні птахи, проте орнітологи вважають, що цей приклад дає надію, що ситуація на планеті, і в нашій місцевості зокрема, не критична і екосистема перебудовується і пристосовується до нових умов.