Новини
Новини Київської області
Вишгород
Суспільство

Перший в Україні меморандум між громадськістю і перевізниками про пільгові поїздки підписано на Вишгородщині


Громадська спілка «Всеукраїнське об‘єднання «Ми українці» ініціювала взаємодію з перевізниками щодо дотримання вимог нормативних документів. Ініціативу планують поширити по всій країні

 Чим довше триває війна на сході України, тим більше серед нас учасників бойових дій, людей, які захищали незалежність країни і спокій в інших, «не воєнних» регіонах. У тому числі й на Київщині. Ці люди – мужні герої, які заслуговують на всіляку пошану і підтримку, і пільги, які надані їм державою і закріплені законодавчо – одна із форм висловити вдячність воїнам і членам родин загиблих.

ДОВІДКА. Серед основних пільг учасникам АТО, які надаються відповідно до Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у ст.12, пункт 7) закріплено: «безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.»

У ст. 37 Закону «Про автомобільний транспорт» зазначається: «Пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом».

На практиці ж ці норми закону діють, скажемо так, по-різному. Випадки, коли водії маршруток відмовляються безкоштовно перевозити пільговиків, або встановлюють якісь ліміти на кількість пільгових пасажирів, або беруть їх в останню чергу, коли всі «сидячі» місця зайняті, трапляються то тут, то там, у багатьох регіонах України. Водії не люблять пільговиків – мовляв, їх возиш безкоштовно, а пальне, запчастини, ремонти – все це не безплатно. І ще ж треба собі на зарплату заробити і прибуток власнику підприємства принести… Не виняток і Вишгородщина.

Голова ГС «Громадське об’єднання "Ми українці" Іван Татауров розповів журналістам «Погляду», що такі сигнали про випадки, коли водії відмовляються перевозити АТОвців або членів родин загиблих воїнів, надходили до організації час від часу і побратими старались переговорити з водіями чи власниками автопідприємств, аби схилити їх до виконання законодавства. Але потім побачили, що краще від разових акцій перейти до системних дій, і ініціювали підписання меморандумів про співпрацю і взаємодію між ГС "Всеукраїнське об'єднання "Ми українці" та перевізниками. Це супроводжується врученням представникам перевізників спеціальних наліпок. Вони мають бути розміщені в кожному автобусі, і в них ідеться про те, що учасники бойових дій і члени їх сімей провозяться безкоштовно, в необмеженій кількості і з повагою – повагою за те, що ці люди зробили для нашої країни.

Меморандум про співпрацю і взаємодію між ГС "Всеукраїнське об'єднання "Ми українці" та приватним перевізником ТОВ АТН (маршрут № 396 Вишгород-Київ) став першим в Україні таким документом, ініційованим і підписаним громадською організацією. Досі подібні меморандуми укладались між перевізниками та органами влади – районними чи обласними державними адміністраціями, зауважив Іван Татауров.

Нині Київська обласна держадміністрація також ініціювала подібні меморандуми. Зокрема, ще 26 квітня начальник управління інфраструктури КОДА Юрій Чередніченко підписав листа до перевізників Київської області з проханням надати до 10 травня інформацію щодо можливості підписання меморандуму між перевізниками та КОДА щодо пільгового перевезення членів родин загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, і звернув увагу на недопущення відмов у пільговому перевезенні цієї категорії пасажирів.

То ж, можливо, з часом розпочнеться серія підписання меморандумів між перевізниками і обласною держадміністрацією.

А поки що – громадська ініціатива дала свої перші плоди.

 «Ми, як громадськість, як народ беремо на себе відповідальність за те, що відбувається як у нашому місті, так і в країні. Для цього ми пішли захищати Україну, для цього багато побратимів поклали все своє життя, і в Україні має бути справедливість. Знаєте, це ми, учасники бойових дій, можемо десь закрити очі на відмову у безкоштовному проїзді, десь не показати посвідчення, але для родин, для матерів, які віддали найдорожче – синів – так не може бути. У Вишгородському районі є 12 родин загиблих учасників АТО, і випадки, коли учасникам АТО відмовляли в безкоштовному проїзді, не поодинокі. Бувало таке, що водії обмежували кількість, посилаючись на якісь свої внутрішні постанови, резолюції, а то й від поганого настрою водіїв усе залежало. Ми виїжджали, за можливістю на такі сигнали, реагували, і якщо будуть підстави для цього, ще реагуватимемо. Але сьогоднішнє підписання меморандуму – це промо-акція, спрямована на попередження таких випадків. А якщо щось подібне відбуватиметься й надалі – на наліпці вміщені контакти міської влади, нашої спілки, будемо реагувати. Потрібно, щоб перевізник дотримувався норм закону», зауважив Іван Татауров.

Представник перевізника – ТОВ АТН – Сергій Зик, розповів журналістам «Погляду», що в компанії намагаються дотримуватися норм законів, проводять відповідну роботу з водіями, «але ж ви розумієте, що таке людський фактор. Цей меморандум потрібен, насамперед, щоб ми, як представники компанії, могли показати водіям, що це наш обов’язок. Вони повинні усвідомлювати, що поруч з нами живуть справжні герої, і вони щодня з нами їздять. Коли вони йшли захищати Україну, то не думали про те, чи возитимуть їх за пільгами, вони закривали Україну своїми тілами. І якщо ми сьогодні їм відмовляємо в безплатному проїзді, то принижуємо свою гідність. Я думаю, що таких випадків більше не буде. А ось ця наліпка означатиме насамперед моральну відповідальність водіїв», – запевняє Сергій Зик.

Меморандум було підписано за сприяння Вишгородської міської ради. Заступник міського голови Трохим Іванов зауважив, що ця акція спрямована насамперед на популяризацію доброго ставлення водіїв, перевізників до хлопців та членів їхніх родин. «Ініціаторами цієї акції були АТОвці. Вони звернулися до міськради, ми звернулися до перевізників і один з них відразу зреагував. Учора були проведені перемовини, а вже сьогодні сторони підписали цей меморандум. У нас є й інші перевізники. Інші перевізники у нас є, але порозуміння з ними поки що немає. Окрім того, є комунальний автобус Вишгород-Київ, він є стовідсотково безкоштовним для всіх пільгових категорій, які зазначені в українському законодавстві. Тому з ним підписувати немає потреби», пояснив журналістам «Погляду» Трохим Іванов.

До речі, хоч сьогоднішній меморандум був першим, але це не перша домовленість з перевізниками. Так, учора, 21 травня, представники ГО «Ми українці» спілкувалися з заступником начальника Димерського АТП, і під час перемовин також було досягнуто домовленості про співпрацю заради безпечного і комфортного перевезення пасажирів. Результати перемовин такі: керівництво бере під особистий контроль маршрут "Гаврилівка - Вишгород - Героїв Дніпра" (щодо якого були звернення громадян); підтримує ініціативу Громадської спілки "ВО "Ми Українці", щодо наліпок на маршрутах, де прописано норми Закону та телефони оперативного реагування щодо перевезення (чи порушень з перевезень) пільгових категорій громадян. Тут уже почали наклеювати інформаційні наліпки на маршрут №350, для запобігання ганебних випадків не перевезення чи обмеження кількості учасників бойових дій та пасажирів з родин загиблих.

Іван Татауров зауважив: «Є плани щодо підписання меморандумів з іншими перевізниками, ми ж тільки почали – у Вишгороді і районі. І пропонуємо перевізникам підтримати нашу ініціативу. А далі – до нас звертаються наші побратими з інших організацій, ми хочемо цю акцію зробити всеукраїнською.

Фото автора та з Фейсбук-сторінки Івана Татаурова