Новини
Новини Київської області
Культура
Технології

Оцифровується періодика минулого століття


Бібліотеки різних регіонів України отримують безкоштовний доступ до колекцій преси, яка вже пройшла оцифрування

 Кількість завантажених сторінок періодичних видань на ресурсі https://libraria.ua перевищила 400 тисяч. У читальних залах (внутрішніх мережах) шести загальнодержавних та спеціальних українських бібліотек уже є безкоштовний доступ до всіх колекцій ресурсу. Це Державна наукова архівна бібліотека, Національна історична бібліотека України, Інститут історії України НАН України, Харківська державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка, Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека, Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека. Ці заклади першими отримали безкоштовний доступ до преси минулих періодів, яка вже оцифрована. Про це повідомляється на Фейсбук-сторінці Archival Information Systems / Архівні Інформаційні Системи. Окрім загальнодержавних та спеціальних бібліотек, яким проект LIBRARIA надсилав пропозицію щодо співпраці, нещодавно, за власним зверненням, приєдналася й Калуська центральна бібліотека ім. Т. Шевченка.

LIBRARIA – проект компанії Архівні інформаційні системи (АІС), що здійснюється у співпраці з бібліотеками, архівами та науковими інституціями в Україні та за її межами. Мета проекту – оцифрувати та надати доступ онлайн до якомога більшого масиву української історичної періодики. Робота  над створенням ресурсу розпочалась у 2012 році, коли було відскановано перші колекції українських газет. Оцифровуються видання українською, польською, німецькою, румунською, ідиш, кримсько-татарською та російською мовами, що видавалися у різних регіонах України та поза її межами від початку до 50-х років ХХ ст. Ресурс постійно наповнюється. LIBRARIA плануємо презентувати у найближчі роки кілька мільйонів сторінок, значно розширивши географічні та хронологічні межі проекту.

На ресурсі https://libraria можна ознайомитися з уже оцифрованими виданнями. Щодо Київщини, зокрема, на ресурсі вміщені оцифровані Київщини 1941-43 років, які виходили на окупованих територіях під час Другої Світової війни. З них 2 -- Переяслав-Хмельницькі, 4 – Білоцерківські, 2 – Бориспільські, 2 – Таращанські, по одній – з Іванкова, Богуслава, Тетієва, Василькова, Яготина, і «Хабнівські вісті», які представляли Поліське. Вочевидь, німецька окупаційна влада приділяла немало уваги інформуванню місцевого населення, бо там, де зазначено наклад, він коливається від 1 до 8 тисяч примірників. Заголовки, які вдалось прочитати дрібними буквами в демо-версії, свідчать про явно антирадянський характер видань. Звичайно, цікаво було б детальніше ознайомитися із змістом газет, але це поки що неможливо в широкому доступі. Хоча раніше ,як зауважується на ресурсі, доступ був вільним. «Протягом кількох років, доки тривали роботи з оцифровування первісного масиву періодики, розробки платформи презентації контенту тощо, ми не обмежували доступу до ресурсу. Але зважаючи на те, що проект є приватною ініціативою й потребує значних ресурсів для сканування, обробки та представлення онлайн колекцій, ми не бачимо іншого шляху його розвитку крім комерційного», зазначається на ресурсі.

То ж нині повний доступ до контенту, включно з переглядом зображень та розпізнаних текстів конкретних чисел, є платним й передбачений лише для бібліотек – список таких на ресурсі налічує 37. А для фізичних осіб повний доступ до ресурсу, навіть платний, нині не передбачений.

LIBRARIA пояснює це тим, що недешево обходиться сам процес оцифрування. Адже використовують високопродуктивне спеціальне обладнання для архівного та бібліотечного сканування, яке не шкодить оригіналам, а відсканована преса обробляється за допомогою спеціального програмного забезпечення. «Кошти, отримані від реалізації доступу, реінвестуються у розвиток проекту – ми плануємо представити протягом найближчого часу кілька мільйонів газетних сторінок, значно розширивши географічні та хронологічні межі ресурсу. Ми також постійно працюємо над удосконаленням системи презентації, насамперед – інструментів для пошуку. Анонси нових надходжень регулярно з’являються на сайті. Бібліотеки та інституції, які надали нам свої колекції для оцифрування, можуть отримати повний строковий тестовий безкоштовний доступ до ресурсу», повідомляється на ресурсі.

Втім, бібліотечні заклади помаленьку уже отримують безкоштовний доступ, то ж періодика минулих років має стати доступнішою для читачів, в усякому разі, в читальних залах.

Фото з ресурсу LIBRARIA