Ольга Духніч: Російська мова - чому вона залишається популярною?
.jpg)
Оце риторичне питання, чому люди спілкуються російською мовою та споживають російськомовний контент, навіть патріотичні і ті, хто розуміють загрозу Росії, коли така страшна війна, має цю звичну банальну відповідь.
Бо це зручно, бо мова дійсно - дім буття.
Уявимо родину, яка звикла спілкуватися російською, в них купа мовних ігор, означеного російською мовою і радянською культурою досвіду взаємин та жартів.
Чого б їм змінювати те, до чого вони звикли, що повʼязане їхніми емоціями? Це важка задача і робота, яку ти маєш дуже свідомо з собою проробити, з дня в день, довго.
Вчити мову, шукати нових себе в цій мові, відмовлятися від того, що ти любив, як ти любив, традиційних спільних жартів, мета-мови стосунків, цілого пласту культури, тощо.
Психіка - економна річ, дуже складно поставити цих людей в їх приватному житті в такі умови, щоб вони від цього відмовилися, витрачали стільки енергії на здобування нового мовного досвіду.
Бо це про іх свободу, а ми нація, яка цінує свободу.
Демократична держава цього не зробить, суспільство це може зробити з неочевидним в короткій перспективі ефектом, особливо, якщо це суспільство соціального сорому.
Інтимна мова спілкувння за дверима дому - це приватне рішення і приватна свобода.
Ці ж люди можуть мати ще дві очевидні практики - споживати російськомовний контент, спілкуватися російською мовою з дітьми.
Контент.
Бо це зручно, а українська мова вимагає зусилля, більшої уваги, а психіка економна - хоба і вимкнулась. Тому заходить російськомовний ютьюб, з Фейгіним, Латиніною, хто там ще? Хароші російські медіа.
Воно наче й не дуже для російськомовних українських споживачів відрізняється по засновках, як їм здається (бо наче ж всі ці люди на початку кажуть, що вони "проти Путіна") але хоба - і відчуття що Україну "всі злили", ресентиментні настрої.
Добре коли вони натрапляють на Віталія Портнікова в цьому всьому.
Спілкування з дітьми. Вони зрощують дітей на російськомовному контенті. Діти дома говорять російською, українська в них є і набагато краща від батьківської, але не факт що провідна.
За умов, що російська провідна, то це ланцюжок в світ російського контенту, що в підлітковому віці набуває свого шарму.
Бо
у підлітків української війни відчуття страшного майбутнього, яке дуже невизначене, більшою мірою наближене до відчуття майбутнього їх російських ровесників, ніж до відчуття майбутнього європейських підлітків.
Такий ефект війни. Він породжує схожі емоційні досвіді щодо майбутнього, якщо ти молода не дуже рефлексивна людина, а зчитуєш саме емоційний посил.
підлітковий протест, а особливо екстремальний протест, відбувається проти батьків і закону. Тому любити щось російське цілком стає формою екстремального підліткового протесту
"Героїн любить і вміє чекати", казали наші клієнти в наркодиспансері. Російська ідеологія теж.
Хороша новина, що перемикання може відбутися, якщо молода людина потрапляє в трансформуючу мікроспільноту, виходить з підліткового віку в юність, яка може зачепити на рівні університетських та постуніверситетських спільнот.
Але хто та референтна культура, де ті гачки, хто ті дорослі. Це дуже цікава тема для досліджень.
Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією медіа "Погляд".
Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.
Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!
Вас, також, можуть зацікавити рекомендації від Ольги Духніч як правильно підтримувати дітей під час війни.
Україна - країна нескінченної енергії. Бо ніде з доступного європейського континенту нема мети щодня вижити.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.