Новини
Новини Київської області
Культура

Обухівський "шитий" рушник внесли до нематеріальної культурної спадщини України (ВІДЕО)

В основу його орнаменту покладено головний символ української вишивки — Дерево Життя (Древо Роду), що зростає з квіткового горщика — вазона.

Традиції та технологія виготовлення Обухівського "шитого" рушника нещодавно увійшла до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Зазначається, що виготовлення "шитих" рушників надзвичайно розповсюджене не лише в Обухові, але у деяких селах Обухівської громади, зокрема у Таценках та Красній слобідці, а також у селищі міського типу Козин та селі Старі Безрадичі Козинської громади на Київщині.

На думку етнографів, обухівські рушники широко використовувалися у весільному обряді. На них ставали молодята, ними підперезувались свашки. Такими рушниками прикрашали оселі, їх переважно вивішували на покуті. Є підтвердження, що в Обухові раніше рушники вишивали не тільки жінки, а й чоловіки.

В основу орнаменту Обухівського рушника покладено головний символ української вишивки — Дерево Життя (Древо Роду), що опирається вазоном на основу, яка завжди відокремлена від основної композиції тонким безконечником.

Подібним елементом обвели весь рушник по периметру. Орнамент, який розміщений в основі рушника, не повторюються в основній композиції. Тло рушника повністю покрите вишивкою. Це стосується як центральної частини, де вишите Дерево Життя, так і поля на якому вишиті з’єднувальні лінії (ламані гілки та безконечники).

На окремих рушниках зустрічаються пташки, що розташовуються попарно ліворуч і праворуч від стовбура й повернені голівками одна до одної. По ширині рушники прикрашені трьома або п’ятьма кутасиками.

Обухівські рушники називають "шитими", оскільки вони виконані виразною рельєфною вишивкою, яка щільно покриває тканину, та створює враження суцільно зашитого полотна.

До 20 грудня 2023 року Київська обласна військова адміністрація має подати до Мінкульту план охорони даного елементу культурної спадщини на 5 років.

Знімальна група Погляду побувала в Обухові на Київщині і поспілкувалась з

Ольгою Матвійчук, засновницею та головою ГО "Об’єднання майстрів "Творча спадщина" м. Обухів.

Готуємо для Вас сюжет.

Нагадаємо, у Національному музеї Голодомору-геноциду триває виставка "Намір". Вона демонструє зв’язок між явищами Голодомору та звірствами росіян під час повномасштабного вторгнення в Україну через концепцію злочину геноциду.В експозиції музею представлені свідчення вбивств і насилля проти цивільних українців. Це спільний проєкт Національного музею Голодомору-геноциду та Центру досліджень воєнної історії Збройних сил України.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.