Новини
Україна
Кримінальні новини

Обережно: шахрайство з фото Зеленського


Аферисти нібито проводять опитування і просять 155 гривень, обіцяючи потім "допомогу" від Президента

До яких тільки хитрощів не вдаються шахраї, аби видурити у людей гроші! Цього разу – взагалі безпрецедентний випадок: діють, використовуючи фото Володимира Зеленського. Адже Президент у багатьох викликає довіру. Насправді ж аферисти діють лише у своїх інтересах і це треба пам’ятати, аби не потрапити на їхню «вудочку».

А відбувається все так. «У Facebook від декількох сторінок запускають рекламу, де обіцяють десятки тисяч гривень за проходження тесту. До реклами додають змінену фотографію з президентом Володимиром Зеленським, його дружиною Оленою та телеведучим Дмитром Комаровим, повідомляє ms.detector.media. MediaSapiens побачив рекламу з фейсбук-сторінок Media For та Click Cup, яка вела на один і той же сайт. Рекламу від Click Cup поширили 152 рази, а від Media For — 15 разів. Аудиторія оголошення — жителі України, які старше 18 років. «Країна вступила в міжнародну компанію, в якій великі світові бренди виступають спонсорами в програмі лояльності спеціальних опитувань на споживчому ринку. З сьогоднішнього дня кожен житель країни може взяти участь в цьому опитуванні з гарантованою виплатою у розмірі від 10 тис. гривень», — йдеться у таких постах. До оголошення додається фотографія, на якій Олена Зеленська тримає планшет, а з боків — Володимир Зеленський та Дмитро Комаров.

У підписі до фото, стилізованому під ефір каналу «112 Україна», йдеться про те, що Президент підписав указ про виплату 15 тис. грн кожному українцю.

Цікаво те, що, й фото використовують справжнє, але, як завжди у шахрайських схемах, трохи видозмінене. Це справді знімок, який Дмитро Комаров опублікував на своїй сторінці в Instagram у  2016 році, от тільки на оригіналі – конверт з грішми для важкохворої дівчинки, а на півдробці – планшет із сайтом.

Дмитро Комаров розповів, що їздив в Італію, аби допомогти Каті Ричковій. На зворотному шляху у Венеції зустрів родину Зеленських. Володимир і Олена, дізнавшись про мету моєї поїздки, передали на лікування Каті тисячу євро.

А що ж роблять шахраї? На сайті, куди веде їхня реклама, пропонують дати відповідь на шість запитань. А потім пропонують перерахувати 155 гривень, після чого обіцяють десятки тисяч гривень.

«MediaSapiens не знайшов підтвердження, що така «програма лояльності» існує. Сторінка Click Cup та Media For вже не доступні у Facebook. На момент написання тексту Media For була активна і на неї були підписані 130 користувачів. Експерт «Лабораторії цифрової безпеки» Вадим Гудима розповів MediaSapiens, що шахраї вже давно користуються таким типом махлярства, але раніше воно було більш поширене в електронних листах», йдеться у повідомленні.

Також ms.detector.media цитує слова Вадима Гудими. «Це соціальна інженерія. Раніше подібні історії стосувалися, приміром, «нігерійського принца», який пропонував отримати мільйони доларів, але перед тип перерахувати йому тисячу. Або ж, щоб отримати по програмі лояльності знижки, треба перерахувати сто гривень. Це така ж модель: спроба заманити раптовим багатством, яке чекає за рогом, щоб користувачі віддали невеликі у порівнянні гроші. Нічого нового у цьому немає, але змінився канал донесення повідомлень», зазначає експерт і радить скаржитися Facebook на таку рекламу, щоб допомогти соціальній мережі швидше її блокувати. Зробити це можна, натиснувши на три крапки у правому кутку оголошення.

«Facebook робить багато речей, щоб такі шахрайські схеми блокувати. Але у цій компанії теж працюють люди, які іноді роблять помилки чи ловлять такі оголошення недостатньо швидко. Іноді шахраї також знаходять способи обманювати алгоритми соціальної мережі. У таких випадках платформі треба дещо допомогти і поскаржитися, щоб модератори звернули на це увагу», — каже Гудима.

Фото ms.detector.media