Головні новини
Російсько-Українська війна

Нові експонати про битву за столицю розмістили у музеї Національною університету оборони (ВІДЕО)

Так виглядає музейний простір Національного університету оборони України. У виставкових залах розміщені тисячі експонатів, що присвячені російсько-українській війні.

До другої річниці звільнення Київщини тут з'явилися нові артефакти. Перший з яких має назву - битва за столицю. Ідея належить керівнику пошукової групи “Цитадель” Павлу Нетьосову. А художником є Сергій Бабій - колишній боєць 80-тої бригади. 

Павло Нетьосов демонструє перший експонат та розповідає про нього.

"Ви бачите калюжу металу, розплавленого, витекшою з російського танка на Чернігівщині. Вони Київ оточували з усіх боків і один із напрямків був Чернігів. Якщо придивимося на цю калюжу, то приблизно побачимо контури саме Київської області".

У сюжеті цієї роботи - російські гвинтокрили, що летять з десантом на Гостомель, тероборонівці, які гуртуються обороняти столицю та передмістя, а ще цивільні, які намагаються вивезти свої родини з написом Дєти. Українською це звучить як “Де ти” та свідчить про зниклих людей.

"Розповідь про уже бойові дії. Ми бачимо Гастомільський аеропорт, бачимо знаки, до речі, замальовані, це народний спротив такий, щоб ворог не знав, куди їхати, вони не орендувалися. Далі вже хрест на могилі російського механіка-водія СМТЛБ під Андріївкою. Ми згумували його тіло і отдали на обмін. Перший трофей, який з'явився в місті Києва після деокупації, це був хвост літака Су-25СМ, який бомбардував Київщину, Бородянку в частності" - Павло продовжує пояснювати, що відображає експонат.

Закінчується скульптура виставкою російської техніки на Михайлівської площі та стіною пам'яті. Це ціна, яку віддали люди, які стали на захист Київщини та всієї країни. 

Ще один експонат без назви та є доповненням до інших предметів. Це лист металу з Гостомельського аеродрому з бойовими розривами від мін та снарядів. Члени пошукової групи вирішили створити на ньому карту Бучі, де скоєно найбільшу кількість військових злочинів. 

Далі Павло Нетьосов поділився історіє виникнення наступного експонату.

"Отдали цю карту в тір і оці, вже бачите, такі маленькі точки нам зробили контур цього населеного пункту. І потім, коли ми наклали карту, ми побачили, що деякі отвори совпали з місцями, де були скоєні злочини".

Найбільше бойове пошкодження на листі співпало з місцем розстрілу цивільних по вулиці Яблунській та масовим похованням мирних жителів.

"Біля цієї церкви, там, де була братська могила, яку екзгумували, стоїть стіна пам'яті. Кожна така табличка металева – це один житель Бучі, якого було вбито, який загинув. Пусті таблички – це ті, які зникли безвісті, тобто їх просто нема ніде, їх знайти тіло не можуть", - продовжує Павло розповідати про значення кожного елементу на експонаті.

Доповнює композицію металева калюжа та фотографія оборонця Ірпеня Володимира Білика з позивним “Білас”. 27 лютого захисники зупинили колону ворожої техніки, яка рухалась з Бучі до Ірпеня. 

"Ці БМД ще горять, там лежать поряд трупи росіян, російських десантників. Я йому кажу, Володі, це буде перший експонат, віддірай цю калюжу. І ось він її отодрал. Ось ви можете побачити в такому вигляді. Це частина, де вона на асфальт стікала, стікав цей метал. Подивіться, який фактурний, почищений. Там гільзи туди впаялися".

Музейний простір розташований на території з обмеженим доступом. Однак після надання заявки через сайт Національного університету оборони України і короткої перевірки, побачити виставку можуть усі охочі.

Пропонуємо переглянути шість документальні новел пам'яті загиблих добровольців-захисників Ірпеня

  • Перша документальна новела "СЄВАС" присвячена Олександру Ткаченку з позивним "Сєвас" (5.03.1989 - 9.11.2023;

  • Друга документальна новела "КАШТАН" присвячена Олександру Литкіну з позивним "Каштан" (6.09.1976 - 13.03.2022);

  • Третя документальна новела "Бус" присвячена Ярославу Березову з позивним "Бус" (03.02.1987 - 06.11.2022);

  • Четверта документальна новела "Борсук" присвячена Олександру Четверікову з позивним "Борсук" (30.07.1992 - 15.05.2023);

  • П'ята документальна новела "МАНЧЕСТЕР" присвячена Ярославу Пікузі з позивним "Манчестер" (12.08.1984 - 26.06.2023);

  • Шоста документальна новела "Шрек" присвячена Юрію Калініну з позивним "Шрек" (12.05.1977- 28.02.2022).


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube