Новини
Україна
Головні новини
Вишгород
Суспільство

Навчити підлітка себе «побачити»


Як допомогти тинейджерам протистояти соціальному тиску та деструктивному інтернет-контенту – це питання обговорювалось у Вишгороді на зустрічі уповноваженого президента України з прав дитини Миколи Кулеби та представників Національної ради дітей і молоді з педагогічними колективами міських шкіл, працівниками соціальних служб та керівництвом міста.

Фото ІА "Погляд"

Нинішній час – непростий і для дорослих. Період, пов’язаний із коронавірусом, карантинні умови,  які змусили багатьох проводити немало часу вдома, по суті, у закритому середовищі і з обмеженим колом реального спілкування, не кращим чином вплинули і на життя дорослих.  Зокрема, статистичні дані «ковідного» періоду свідчать, що майже вдвічі зріс показник розлучень. Журналісти ІА «Погляд» дізнались також, що на Київщині сплеск народжуваності через запроваджений рік тому, навесні минулого року карантин, так і не відбувся.

Однак наразі йдеться не про дорослих, з життєвим досвідом, усталеною  психікою. Мова про підлітків, які лишень формуються й фізично, і емоційно, і тільки вчаться пристосовуватися до соціуму та знаходити своє місце в ньому!

На це звернув увагу уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба під час зустрічі з педагогічними колективами міських шкіл, працівниками соціальних служб та керівництвом міста у Вишгородській міській раді.

Фото з Фейсбук-сторінки Вишгородської міської ради

 Микола Кулеба навів тривожну статистику від ЮНІСЕФ.

Кожна друга дитина у віці 15-17 років незадоволена своїм оточенням. Кожна третя дівчина та кожен третій хлопець повідомили про щоденний смуток, який вони відчували протягом останніх 12 місяців.

Не довіряють дорослим

Багато підлітків у цих умовах «занурюються» в інтернет. За даними дослідження «Сексуальне насильство над дітьми та сексуальна експлуатація дітей в інтернеті в Україні», яке було проведене МБО «Служба порятунку дітей» у партнерстві з уповноваженим президента України з прав дитини (в якому взяли участь 4700 дітей), показало тривожні тенденції.

Так, близько 90% дітей користуються інтернетом щодня, і більшість дітей проводить у «павутині» від 3 до 5 годин на день. Контент з насильством чи жорстокістю та сексуальний контент майже чверть дітей бачать частіше, ніж раз на місяць. І це далеко не всі тривожні цифри.

Хто допоможе підлітку і як це зробити в умовах, коли, як з’ясувалось, діти не хочуть іти на відвертий контакт з дорослими? Зокрема, діти не вбачають у батьках тих, до кого вони можуть звернутися за допомогою, а педагогам довіряє лише 43% неповнолітніх.

Діти бояться не встигнути за «трендами»

 «Сьогоднішні реалії для підлітків непрості. Діти стикаються, зокрема, з тими ризиками, які нам були невідомі свого часу. Ці ризики пов’язані з інтернетом», - зазначив Микола Кулеба під час зустрічі.

Фото ІА "Погляд"

До того ж, за його словами, підлітки, зазвичай вважаючи за необхідне для себе бути в «тренді» у всіх існуючих соцмережах, не встигають стежити за всіма інтернетними новаціями, а це приносить додатковий дискомфорт у їхнє життя, і навіть певним чином «відключає» критичне мислення. Додати до цього тиск з боку однолітків, які «встигли» більше, або тиск з боку деструктивного контенту інтернету, і… Наслідки можуть бути різними.

Потрібні лайфскіли

Микола Кулеба особливо наголосив на необхідності просвітницької роботи серед дітей про небезпеку, яка чатує на них в онлайн-просторі. Розваги онлайн несуть небезпечні, а часом - невідворотні наслідки в реальному житті.

«Нам потрібно реагувати на всі ці виклики та знаходити спільну мову з дітьми. Говорити, а не повчати. Вміти слухати», -

Микола Кулеба
Фото ІА "Погляд"

За його словами, сьогодні у дітей є величезна потреба в лайфскілах, тобто підходах до зміни поведінки дитини з метою підвищення її адаптивності до навколишнього середовища.

«Завдяки лайфскілам дитина стає стійкішою до навколишніх змін, нових середовищ, величезної кількості інформації. Вона стає здатною до критичного мислення і буде здатна протистояти соціальному тиску з боку однолітків», -

Микола Кулеба

За його словами, у світі почали шукати вихід із ситуації, і вже напрацьовано певний позитивний досвід у цьому напрямку.

Фото ІА "Погляд"

В Ісландії впровадили альтернативу

Кулеба навів приклад Ісландії, де нині найнижчий відсоток дітей зі шкідливими звичками з-поміж усіх країн Європи. Позитивних результатів вдалось досягти за останні кілька років завдяки програмам, спрямованим на пропозицію для підлітків природних, альтернативних наркотикам та криміналу способів отримання позитивних емоцій. Тобто дітям пропонувались заняття за їхнім бажанням, зокрема, танцям, хіп-хопу, малюванню, бойовим мистецтвам тощо. Ці заняття виявились хорошими природними стимуляторами, які одним дітям дали можливість подолати життєві складнощі, іншим – зменшити невпевненість, ще іншим – отримати спокій. 

«В Ісландії відстань між державою і народом дуже мала. Саме це й дозволило країні втілити ефективну національну програму, істотно знизити рівень підліткового куріння й вживання алкоголю – і в процесі допомогти сім’ям стати дружнішими, а дітям – здоровішими у багатьох сенсах», -

Микола Кулеба

Досвід Ісландії почати впроваджувавти й інші європейські країни, і це також дало позитивні результати.

Фото ІА "Погляд"

«Y1317»: мотивація до мрії

В Україні теж діє відповідна програма з розвитку навичок успішного життя. Вона називається  «Y1317». Проєкт реалізується спільно із  Національною радою дітей та молоді. Тут до підлітків ідуть їхні однолітки чи трохи старша молодь, які, однак, знаходяться на одній хвилі, і знають, які слова знайти і що запропонувати дітям. Презентація програми також відбулася у Вишгороді під час зустрічі.

Зокрема, як зауважила голова Національної ради дітей та молоді 25-річна Єлизавета Якнюнас, дітям розповідають про мотивацію до мрії і пропонують зробити реальні кроки до бажаного. І це не просто відволікає від деструктивних речей, а й стимулює дітей мислити критично, ставити перед собою мету і йти до неї.

Член Національної дитячої ради, 15-річна Даша Зубенко зауважила, що дітям потрібен діалог. Вона розповіла, що під час участі у програмі «Y1317» їй допомогли знайти відповіді на запитання, які її турбували і сформувати свою думку. До речі, Даша має що закинути і щодо системи вітчизняної освіти.

«Освіта важлива, але знання потрібно подавати під іншим «соусом», наприклад, не просто розказувати про синуси і косинуси, а вчити фінансовій грамотності чи іншим потрібним у житті речам», -

Даша Зубенко

Вона зауважила, до діти у школі проводять багато часу, а тому дуже важливий діалог з педагогами, адже підлітки мають відчувати, що вони небайдужі дорослим: «Нам потрібен ментор, який справді вестиме з нами діалог, а не просто розказуватиме, чому тік-ток – це небезпечно».

За словами тренера «Y1317» Сергія Лисака, 90% спроб дитячих суїцидів – насправді невисловлені прохання про допомогу, крик «Я не справляюсь із життєвими викликами!».

Фото ІА "Погляд"

І відволікти, і стимулювати інтерес до критичного осмислення життя, і дати можливість дітям знайти відповіді на питання, що їх цікавлять, і сформувати інформаційний імунітет можуть запропоновані програмою тренінги. Їх кілька: «Фінансова грамотність», «Лідерство та профорієнтація», «Моє життя – моя відповідальність» тощо.

«У розробці курсу застосували комплексний підхід – до нього залучали і батьків, і вчителів, і самих підлітків. Курс ведуть тренери-ментори, з якими можна обговорити будь-яку ситуацію», - зауважив Сергій Лисак.

Фото ІА "Погляд"

Сумна хроніка початку року у Києві та на Київщині

 Як повідомляв «Погляд»,  у 2019 році зафіксували 111 самогубств чи спроб самогубств неповнолітніх, у яких кожен сьомий не досяг навіть і 10-річного віку. 

  • Березень

Учора, 10 березня, у Святошинському районі Києва ще одна дівчинка вистрибнула з висоти1 березня на Харківському шосе у Києві 15-річна дівчина вистрибнула з вікна і загинула.

  • Лютий

17 лютого у Дарницькому районі на вулиці Архітектора Вербицького дівчинка випала із загального балкона. А 16 лютого до столичної поліції надійшло повідомлення про падіння дівчини з висоти на вулиці Княжий Затон, що також у Дарницькому районі столиці.  «Погляд» розповідав і про трагедію, що сталася на Позняках 15 лютого, коли з висотки вистрибнула та загинула молода дівчина.  

А на початку місяця, за одну добу 2 лютого у різних районах Києва сталось аж три випадки ймовірних самогубств. Дві 16-річні дівчини залишились живими, а 13-річна, на жаль, загинула.

Раніше «Погляд» повідомляв про те, що 1 лютого у Києві на вул. Орловській дівчина 2004 року народження також випала із вікна багатоповерхівки. 

  • Січень

28 січня у Чайках загинула 10-річна дитина. Хлопчик вистрибнув з 15-го поверху. 20 січня 12-річний киянин випав з вікна на 15-му поверсі. Перед стрибком дитина залишила передсмертну записку, що була адресована другу.

Кіберполіція уже заблокувала більше 500 суїцидальних груп і понад 200 акаунтів організаторів та кураторів. Нині правоохоронці працюють над тим, аби їх ідентифікувати і притягнути до відповідальності.

Дізнайтесь, як ми залишаємо цифрові відбитки в інтернеті, та що робити, аби не дати шансу зловмисникам використати особисті дані користувачів із шкодою для них.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.