Національного музей Тараса Шевченка відкрив унікальний проєкт, «Духовна велич: меморії видатних українців»
17 серпня 2021 року Національний музей Тараса Шевченка у Києві відкрив унікальний проєкт Національного науково-дослідного реставраційного центру «Духовна велич: меморії видатних українців. Наукова реставрація», присвяченого 30-річчю Незалежності України. Реставрація містить унікальні збірки меморіальних речей видатних українців: від Івана Мазепи та Петра Калнишевського до Василя Стуса та Катерини Білокур.
Науковці Історико-меморіального музею Михайла Грушевського одні з перших відвідали виставку «Духовна велич: меморії видатних українців» і охоче поділилися враженнями в огляді:
Там, у сузір’ї славної родини видатних Українців (від Івана Мазепи та Петра Калнишевського до Василя Стуса та Катерини Білокур), представлена постать Михайла Грушевського «меморіями» з нашого музейної збірки. Це світлини, що «дожили» до наших днів в єдиних примірниках, а також унікальні видання з приватної книгозбірні історика з його автографами та знаменитими чорнильними штампами. Ці своєрідні екслібриси «МИХАЙЛО ГРУШЕВСЬКИЙ» вчений ще зі студентських літ проставляв на 32-й сторінці, а також на кожній, що закінчувалася на «32»: 132-й, 232-й, 332-й, 432-й і т. д., залежно від кількості сторінок. Така собі доросла гра магістра, а згодом професора і академіка.Впевнені, що такі проєкти не обходяться без «відкриттів», мандрували залами з численними раритетами в пошуках добре знайомих наших оновлених експонатів. І тут нас «накрила» неочікувана сенсація: наші погляди зупинилися на срібному вінку з надписом «Михайлови Грушевському Великому Провідникови в глибокій вдячности Наукове Товариство ім. Шевченка. 3.Х.1926». «Чи так буває?» — запитали себе. Чи так буває, щоб у рік 155-ліття від Дня народження Михайла Грушевського «знайшовся» вінок, який вручила делегація Наукового товариства імені Шевченка в особі Кирила Студинського та Іларіона Свєнціцького, прибувши зі Львова на 60-літній ювілей вченого? Багато років ретельно досліджуючи архівні збірки, науковці Історико-меморіального музею Михайла Грушевського вже давно «набрели» на слід того «вінця», який, на жаль, губився в документах початку 1930-х. Вперше цей ювілейний подарунок експонувався на виставці «ВУАН на сучасному етапі», яка відкрилася влітку 1932 р. в Музеї українських діячів науки і мистецтва, що розмістився в Музейному містечку Лаври.
В окремій вітрині авторка проєкту і директорка музею Євгенія Рудинська репрезентувала «небагатьма експонатами» академіка Михайла Грушевського в ореолі «національного героя», за що згодом їй не раз довелось «каятися» під час арештів.На початку 1934 року Музей з унікальними збірками меморіальних речей змушений згорнути свою експозицію, коштовні речі (33 предмети), а серед них і вінок Грушевського, передати до спецчастини ВУАН. От і все, що було нам відомо.Однак, переконались сьогодні, доля виявилася прихильною до подарунка, що увінчав 20-літню натхненну працю Михайла Грушевського на чолі «невінчаної Української академії наук» — Наукового товариства імені Шевченка. Тепер ми знаємо, що у 1946 році Академія наук УРСР передала його на зберігання до Будинку-музею Тараса Шевченка в Києві, а звідти на початку 1953 року він надійшов до колекції Державного музею Т. Г. Шевченка АН УРСР (нині — Національний музей Тараса Шевченка).Так закінчився сьогоднішній день для науковців Історико-меморіального музею Михайла Грушевського. Завітайте на виставку «Духовна велич: меморії видатних українців», можливо і на вас чекають сенсації!
Також ми інформували, щоу селі Тарасівка відкрили пересувну виставку “Блокпост пам’яті”. На виставці представлено біля тисячі експонатів: документи і речі бійців, численні фотографії.
ІА “Погляд” вже повідомляв, що з серпня по листопад 2021 року в Україні стартує масштабний культурно-мистецький проект – Шлях / Yol.
Також ви можете ознайомитись з попередніми випусками програми на сайті, обговорити це на Facebook в коментарях під відео. Також можна долучитись до перегляду наших сюжетів на Youtube, або можна слідкувати за нами в Telegram каналі.