Новини
Новини Київської області
Акції
Вишгород
Екологія
Земля

На Вишгородщині громади планують заробляти на смітті


Першим селом району, яке започаткує практику сортування відходів на рівні громади, стане Пірнове.

Немало шкіл Вишгородського району за підтримки Громадської організації ЧИСТО.Вишгород взялися за сортування сміття в навчальних закладах. А тепер активісти-екологи запропонували роздільну практику  збирання відходів громадам.

Першим селом Вишгородського району, де планують започаткувати практику сортування відходів на рівні громади, стане Пірнове. Пілотний проект був розроблений у співпраці ГО ЧИСТО.Вишгород та сільським головою Сергієм Книжниковим.

Сортування відходів на Лівобережній частині Вишгородщини важливе ще й тому, що саме ця частина району захаращена несанкціонованими звалищами, які утворились через недостатню кількість, а точніше – практично відсутність офіційних полігонів. Обидва існуючі в районі звалища знаходяться на Правому березі – в селах Старі Петрівці й Димер, але й вони вже заповнені на 92%.

Втім, сортування відходів не лише спрацює на поліпшення довкілля, а й може принести істотну вигоду громаді. Як повідомляє ЧИСТО.Вишгород, до  30 % з твердих побутових відходів (ТПВ) є ресурсоцінною вторсировиною, яку можна переробити, якщо її відсортувати на місці утворення.

За розумного впровадження комплексної системи роздільного збору у сільській місцевості громада може втричі скоротити навантаження на полігони, позбавитись стихійних сміттєзвалищ та ще й заробити кошти, – пояснюють активісти  ЧИСТО.Вишгород. – Реалізація пілотного проекту буде поступовою. Загалом проект є довгостроковим та має у собі 12 різних етапів.

На першому етапі сортування заплановано впровадити в усіх комунальних закладах села, а також  провести інформаційну кампанію. Громада реалізовуватиме зібрану вторсировину, а кошти вкладати у розвиток села. До кінця цього року робоча група проекту очікує зібрати 30 тон вторсировини та залучити половину населення у процес.

Після завершення активної фази проекту з сортування, буде створена і реалізована стратегія поводження з небезпечними, будівельними та зеленими відходами.

Зважаючи на те, що Україна увійшла в екологічну кризу, впровадження європейских практик поводження з відходами в українських селах є абсолютно логічним рішенням для всіх керівників сільрад, кажуть у ЧИСТО.Вишгород.

Втім, громади й самі вже бачать, що ще трохи – і сміттєва загроза перетвориться на катастрофу. То вже й самі починають стежити за тим, щоб вчасно прибирати, а краще – не смітити там, де живуть. До речі, «Погляд» уже писав, що в Пірново люди, побачивши «сміттєвого гастролера», який викидав будівельні відходи на берег Десни, надали такого розголосу цьому в соцмережах, що поліції вдалось знайти порушника вже через годину, а люди примусили його прибрати увесь берег.

Недвано жителі Пірнового, не  чекаючи початку сортування сміття, прибрали територію, що прилягає до урочища Зайків Пісок.

Все це, вочевидь, свідчить про те, що громади вже морального готові до грамотного поводження з відходами. А за фахового консультування та підтримки зроблять свій край чистим і приємним!  

Фото: ЧИСТО.Вишгород,  Пірнове-моя батьківщина.