На дні морському: космічна катастрофа могла спричинити льодовиковий період
Фізики з Мюнхенського технічного університету (TUM) під час аналізу відкладень з дна моря виявили свідоцтва вибуху наднової, що стався недалеко від Землі близько 2,5 мільйона років тому.
Робота дослідників була опублікована в журналі Physical Review Letters, а короткий звіт про неї з'явився на сайті університету. Відкриття зробила група фізиків, яка вивчила марганцеві шари віком близько 2,5 мільйонів років. У них були виявлені ізотопи марганець-53 і залізо-60.
Про що свідчить марганець-53?
Відомо, що подібні важкі елементи утворюються під час вибуху наднової. Саме так закінчують своє життя зірки з масою, яка більше ніж в 10 разів перевищує масу нашого Сонця. Подібні вибухи вчені називають грандіозними. Свідченням такої події і може бути підвищена концентрація марганцю-53.
Вибух зірки став причиною початку льодовикового періоду?
Автори роботи вважають, що наднова перебувала досить близько від Землі, але не настільки, щоб погубити на ній все живе. Проте, що найцікавіше, вона могла стати одним із факторів настання нової епохи на нашій планеті.
«Це могло призвести до посилення процесу утворення хмар, – говорить співавтор роботи, доктор Томас Фестерманн. – Можливо, це збіг, але плейстоцен почався приблизно 2,6 мільйона років тому, це був час льодовикових періодів».
Довідка. Плейстоцен - епоха четвертинного періоду, яка характеризується загальним похолоданням клімату Землі і періодичним виникненням в середніх широтах великих вторинних зледенінь.
Нагадаємо, за однією із теорій вчених, на нашу планету найближчим часом чекає не глобальне потепління, а льодовиковий період. Проте є сумніви, що вона справдиться. Адже, для прикладу, на початку року були озвучені думки про те, що 2020 рік буде ознаменований найнижчою сонячною активністю за 200 років. Натомість наразі бачимо, що нинішній рік має всі шанси стати одним з найспекотніших за всю історію спостережень.