Новини
Україна
Новини Київської області
Екологія
Культура
Подорожі
За кордоном

Ми всі мандрівники: сьогодні – Всесвітній день туризму


Київщина має великий туристичний потенціал, який ще належить повною мірою розкрити

Мабуть, мало знайдеться людей, які не люблять подорожувати. Кожен обирає доступний спосіб. Хтось на далекі відстані, хтось на близькі, хтось  автостопом із рюкзаком і спальником, хтось – із чемоданами дорогого вбрання у фешенебельних каютах люкзозних морських лайнерів, хтось обирає середнє між цими двома категоріями, але всіх об’єднує дещо спільне – бажання побувати у різних «точках на карті», дізнатися щось нове, чи на власні очі побачити те, про що чув чи читав давно, доторкнутись до історичних чи природних пам’яток, і, звичайно ж, відпочити у процесі подорожі.

Ми всі – мандрівники. Просто на різні відстані. І сьогодні – наше свято. Міжнародний день туризму.

ДОВІДКА. У 1979-му році Генеральна асамблея Всесвітньої туристської організації при Організації Об’єднаних Націй, що розташовувалася на той момент в іспанському місті Торремоліно, заснувала міжнародне свято - «Всесвітній день туризму», яке було запропоновано відзначати 27-го вересня. Метою цього свята було не тільки пропаганда туризму, а й широке висвітлення його внеску в економіку як окремих регіонів, так і світового співтовариства в цілому, а також подальший глибокий позитивний розвиток міжнародних зв’язків усіх країн. Девіз 1980 років був «Внесок туризму у збереження культурної спадщини, у загальний мир і взаєморозуміння», наприклад, в 2009 році це «Туризм - тріумф різноманітності», в 2017 девізом була фраза «Стійкий туризм - інструмент для розвитку». Безліч країн підтримали ініціативу цієї поважної світової організації. Так, наприклад, в незалежній Україні Всесвітній день туризму був додатково закріплений указом Президента Україні від 21-го вересня 1998-го року № 1047/98 і носить назву «День туризму», відзначається також 27-го вересня.

Можливо, першими туристами у певному сенсі цього слова були мандрівні співці і музиканти, подорожуючі лицарі й ченці. Але бажання людини побачити дізнатися щось нове було завжди.

ЦЕ ЦІКАВО Перші екскурсії в сучасному розумінні з’явилися в античну добу в храмових спорудах. Їхні служителі, які супроводжували відвідувачів, виконували при цьому функції гіда, чи екскурсовода. Вони володіли необхідним мінімумом інформації про предмети, які знаходилися в храмі, бо в Римі, як і в Греції, складалися детальні описи всіх надходжень у громадські будівлі й храми. Відвідувачів, як правило, проводили певним маршрутом і надавали інформацію про автора тієї чи іншої речі, пов’язаних з нею легенд, називали колишніх власників. Чим більше уславлених імен було в його «послужному списку», тим більшу цінність в очах багатьох відвідувачів він мав.

Втім, першим, хто започаткував організований туризм, вважають англійця Томаса Кука. Саме він  у 1841 році створив першу у світі туристичну агенцію й заклав основи індустрії подорожей. А з 1845 –го агенція почала приносити прибуток.  Майже все з того, що зробив і застосував у своїй практиці Томас Кук, було винайдено й застосовано вперше. Ці напрацювання до недавнього часу використовувались практично без змін.

На жаль, цьогорічний День туризму  для першої й найвідомішої туристичної фірми –Томаса Кука –навряд чи може бути святковим: те, що вона розорилась практично напередодні професійного свята, сумно, але це показує й те, що жодні традиції й принципи, які стосуються економічної сфери, не можуть бути сталими.

Компанія пов'язувала свої фінансові проблеми з різними факторами, в тому числі неспокійною політичною ситуацією в місцях відпочинку і брексітом. Фірма також зіткнулася з жорсткою конкуренція з боку онлайн-турагентств і лоукостерів. Крім того, багато відпочиваючих віддають перевагу організовувати свій відпочинок самостійно і не користуватися послугами туроператорів і турагентств.

Отже, вочевидь, саме у ці роки у світі намічається глобальна зміна тренду в світовій туристичній індустрії.

І тут на перше місце виходить те, як може зацікавити мандрівників конкретна країна і конкретний регіон, куди вони захочуть приїхати і що подивитися. У цьому сенсі у вигідному становищі – ті куточки світу, які досі не були «розкручені», а отже, є дня мандрівників певною екзотикою. Україна – серед таких. Усвідомлюючи можливості й переваги нового тренду, в Україні починає формуватися кластерна модель індустрії гостинності.

ДОВІДКА. Торік в Україні розпочали проект «Туристичні кластери 300+», спрямований на розвиток внутрішнього туризму. До 2030 року кожен десятий працюватиме в туризмі, а сфера послуг приносить близько 70% світового ВВП. Тому зараз дуже важливо закласти фундаментальні принципи сталого розвитку в і налагодити взаємодію між регіонами у сфері туризму та послуг. Завдяки кластерному підходу відбувається зміна вузькогалузевого бачення підприємства в економіці регіону на комплексне використання групи взаємопов'язаних підприємств.

Так, до проєкту  «Туристичні кластери України-300 +» приєднуються нові й нові регіони-члени, у тому числі й з Київської області. Зокрема, такі кластери створені у Вишгородському, Білоцерківському районах тощо.

Загалом області є що показати. Це і безліч цікавих музеїв Переяслава-Хмельницького, і осередок Трипільської культури в Обухівському районі, і Межигір’я та унікальний гончарний центр у Вишгородському районі, і неповторний парк «Олександрія» у Білій Церкві, і… перелічувати історико-культурні перлини можна довго. А ще ж можна додати унікальні природні красоти і багатство традицій, і… теж можна перелічувати довго. Туристичні агенції працюють над «розкруткою» туристичних напрямків Київщини, є немало бажаючих мандрувати краєм. Однак порівняно з низкою інших областей їх не так багато. На жаль, поки що туристичний потенціал Київщини повністю не розкритий. Область навіть не увійшла до ТОП-7 Туристичних напрямків України.

Втім, варто не засмучуватися, а працювати для розвитку туристичного потенціалу краю, для його   просування на ринку внутрішнього туризму. Експерти кажуть, що велике значення для розвитку туризму регіону має підтримка місцевих органів влади. Будемо сподіватися, що така підтримка посилюватиметься.

Бо певну зацікавленість уже видно. Так, місяць тому у м. Переяславі-Хмельницькому за ініціативи голови Київської обласної державної адміністрації Михайла Бно-Айріяна відбувся круглий стіл «Перспективи розвитку туризму Київщини». Бесіда пройшла у форматі діалогу за участі представників туристичних асоціацій Київщини та України, керівників міст, районів та ОТГ області, представників громадськості та засобів масової інформації. «Ми ініціювали велику бесіду та brainstorm на тему туризму на Київщині. Зібралися в одному місці мери, голови РДА, громад та представники всіх туристичних асоціацій, так чи інакше дотичних до нашого регіону. Ми предметно поговорили про те, що робити аби відкрити область для туризму та дати поштовх до розвитку», – сказав голова КОДА.

Джерела: dilovamova, bbc, prm, koda, інші відкриті ресурси

Фото автора та з відкритих інтернет-ресурсів