Новини
Україна
Новини Київської області
Технології
Кримінальні новини
Україна-суспільство
Надзвичайні ситуації

Мінування України як елемент «гібридної війни»: все більше сигналів надходить від ботів


Рекордну кількість неправдивих повідомлень про замінування перевірили українські правоохоронці за місяць15 тисяч. Кожен виклик обходиться бюджету у майже дві 2 тисячі доларів

Псевдомінування в Україні останнім часом стали мало не звичним явищем. Уже навіть немало людей не хвилюються, почувши повідомлення про замінування того чи іншого об’єкта. А таких повідомлень стає все більше: «мінують» торгові центри і офіси, вокзали і аеропорти, державні установи і навіть лікарні. «За останній тиждень подібні повідомлення по кілька разів отримували в Києві, Львові, Харкові та інших містах», повідомляє ресурс belsat, зауважуючи, що 15 тисяч – таку рекордну кількість неправдивих повідомлень про замінування перевірили українські правоохоронці за місяць.

І хоч це зазвичай «фейкові» повідомлення, але рятувальники, правоохоронці, інші відповідні служби перевіряють кожен виклик з передбаченою інструкцією ретельністю. Адже тут розслаблятись не можна: де гарантія, що чергове повідомлення – не сигнал про справжній теракт?

«Масові псевдомінування відбуваються в Україні майже щодня, а виїзд спецслужб на кожен такий виклик обходиться бюджету близько 2 тисяч доларів в еквіваленті. Наприклад, цю лікарню у Львові евакуювали вже 11 раз. У лікарні більше тисячі чоловік персоналу, стільки ж пацієнтів, в тому числі – важкі хворі. Тут намагаються зменшити збитки від регулярних евакуацій через фейкові повідомлення», розповідає ресурс, і звертає увагу на те, які наслідки бувають від таких викликів.

Зокрема, за словами начальника Штабу цивільної оборони Львівської обласної лікарні  Антона Рощина, після першого «замінування» довелося евакуювати майже всіх з лікарні, а наслідками були великі ускладнення у післяопераційних, тих, які були на операційному столі.

Так, дитячі «іграшки» 90-х – коли учні повідомляли про мінування шкіл у день контрольних робіт, у минулому. Нині ситуація вийшла на набагато серйозніший рівень.

Поліція уточнює, що такі сигнали все частіше надприходять не від фізичних осіб, а від спеціальних програм і ботів. Це стало частиною гібридної війни. За словами– директора департаменту інформації МВС України Артема Шевченка, це е-мейли, це і роботизовані програми, автодозвон, айпі-телефонія та інші-інші сучасні засоби комунікації. «Слід цих повідомлень тягнеться або за кордон, або на території, тимчасово контрольовані урядом України, це окуповані території Донецької області і окуповані території автономної республіки Крим. Також тягнеться з території сусіда – Росії».

Психологи зауважують, що такий кібертероризм спрямований на породження страху і панічних настроїв в суспільстві, підрив довіри до влади і формування відчуття нестабільності. Також, зауважує ресурс, через збільшення кількості кібератак в Україні, правоохоронці пропонують депутатам посилити покарання за подібні правопорушення. Нині за це може бути до 6 років в’язниці, але поліція вважає, що дієвішим покаранням було б покарання у вигляді конфіскації майна. Звичайно, якщо псевдомінерів чи замовників таких повідомлень знайдуть.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів