Новини
Суспільство
Українка

Майбутнє захоплених територій: чи можливі компроміси?


«Пошуки шляхів відновлення суверенітету України над окупованим Донбасом: стан громадської думки напередодні парламентських виборів»

Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва провів соціологічне дослідження з метою з’ясувати настрої українців щодо того, яким чином має бути відновлений вплив офіційного Києва на окупованих територіях Донеччини і Луганщини. Ось що показав аналіз результатів опитування.

Встановлення миру на Донбасі силовим шляхом. Такий варіант розвитку подій підтримують лише 17% опитаних. Найбільше прихильників силового варіанту серед жителів Заходу (28%) та Центру (16%). Значно менше таких на Півдні (8%) та на Сході (13%). 49% респондентів дотримується думки, що «заради миру варто погоджуватися на компроміси, але не на всі». За відповідями по регіонах, з таким твердженням погоджується  51% опитаних у Центральних регіонах України, 51% - у  Східних, 48% – у Південних, а ось у Західних – лише 28%.

Компроміси, визначені Мінськими домовленостями. Як показало опитування, люди вважають неприйнятними більшість можливих компромісів, передбачених Мінськими домовленостями, які обговорюються в публічному просторі. Зокрема, житлі всіх регіонів вважають найменш прийнятними вибори на умовах бойовиків (неприйнятно для 66% опитаних, прийнятно для 13%), повна амністія всіх учасників бойових дій проти українських військ (неприйнятно – 61%, прийнятно – 15%), формування силових органів ОРДЛО лише із місцевих представників (неприйнятно – 58%, прийнятно – 18%). Переважно неприйнятними є для населення України й внесення змін до Конституції щодо надання російській мові статусу державної мови (неприйнятно – 54%, прийнятно – 30%), згода на особливі політичні та економічні відносини тимчасово непідконтрольних територій з Росією (неприйнятно – 53%, прийнятно – 23%), ухвалення закону про нейтральний та позаблоковий статус України (неприйнятно – 48%, прийнятно – 29%).

Прямі переговори з  керівниками самопроголошених «ДНР» та «ЛНР». Щодо цього питання думки розділилися навпіл: 41% опитаних вважають такі переговори прийнятними і 41% – неприйнятним. Простежується регіональний характер такого поділу думок: найбільше підтримують переговори з керівниками бойовиків Сході (для 54% це прийнятно, для 33% – ні) і на Півдні (відповідно, 68% і 20%).

Блокада шляхів та відновлення торгівлі з «ДНР» та «ЛНР».  Тут теж зафіксоване розділення думок. Припинення блокади шляхів та відновлення торгівлі з «ДНР» та «ЛНР» вважають прийнятним 32% українців, неприйнятним – 48%. Але в регіональному розрізі – припинення торговельної блокади вважають прийнятним 52% на Півдні (неприйнятним – 22%) та на Сході (47% – прийнятним і 36% неприйнятним). А от на Заході бачимо зовсім інші цифри: лише 15% вважають таку пропозицію прийнятною, а 15% – ні, переважає негативне ставлення й у Центральному регіоні (прийнятно – 32%, неприйнятно – 48%).

Політичне майбутнє окупованих територій. Більшість опитаних  (54%) – за повернення окупованих територій «ДНР» та «ЛНР» на довоєнних умовах. Ще 17% хочуть їх повернення до України, але з умовою отримання більшої незалежності від Києва. Автономію у складі України підтримують лише 12% українців, причому навіть на Сході таких  лише 23%.  Незалежність цих територій чи приєднання їх до Росії підтримують лише 4%, найбільше – на Сході, але це лише 8%.

 Введення миротворчих сил ООН на окуповані території «ДНР» та «ЛНР». Таку пропозицію підтримують 55,5% населення України, не підтримують – 25%, не визнчились – 20%. У регіональному розрізі – найбільше прихильників введення миротворчих сил у Західному (74%) та Центральному (62%) регіонах, а от у Південному та Східному регіонах думки неоднозначні: на Півдні підтримують 38%, не підтримують 34%: на Сході підтримують 37%, не підтримують 42%.

Компроміси у розрізі партій. Постулат  «Мир за будь-яку ціну»  не знаходить підтримки у симпатиків жодної з політичних партій. Особливо  мало підтримують цей постулат виборці партій «Голос» (10%) та «Європейська солідарність» (7%). А ось серед виборців «Опозиційна платформа – За життя» – прихильників такого варіанту вирішення питання – понад третина, (36,5%). Проте й виборці цієї партії переважно вважають, що «задля миру слід іти на компроміси, але не на всі» (45%).

Прямі переговори з керівниками «ДНР» та «ЛНР» вважають прийнятними лише виборці партії «Опозиційна платформа – За життя» (75). Для симпатиків більшості виборців інших політсил це неприйнятно. Проте навіть виборці «Опозиційної платформи – За життя»  не сприймають усіх  компромісів: : неприйнятними для них, як і для решти виборців, є проведення місцевих виборів в «ДНР» та «ЛНР» на умовах бойовиків (не прийнятно для 45%, прийнятно для 30%),  формування місцевої поліції, судів та прокуратури в ОРДЛО винятково з місцевих представників (не прийнятно – 46%, прийнятно – 30%), повна амністія для всіх учасників бойових дій проти українських воїнів (неприйнятно для 43%, прийнятно для 30%).

Серед прихильників автономії «ДНР» та «ЛНР» найбільше виборців «Опозиційної платформи – За життя» – 31%, проте й серед прихильників цієї партії переважає думка, що ці території слід повернути до України на тих самих умовах, що й раніше (35%) чи «щоб вони повернулися до України, але отримали більше незалежності від Києва» (20%). Перетворення цих територій на незалежні держави підтримує лише 5,5% виборців «Опозиційної платформи – За життя», а входження до Російської Федерації – менше 1%.

Єдина політсила, чиїх симпатиків небагато за введення миротворчих сил – «Опозиційна платформа – За життя» (підтримують  32% виборців, не підтримують – 50%).

ДОВІДКА. Загальнонаціональне опитування було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Фінансування опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів. Для порівняння наводяться результати загальнонаціональних опитувань, проведених Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у співпраці з Центром Разумкова та Київським міжнародним Інститутом соціології у 2016–2018 рр.

Джерело: Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва