Київщина - у топ-3 областей, де знищили найбільше лісів
«Погляд» проаналізував дані інтерактивної мапи Global Forest Watch та з’ясував, де у Київській області протягом 2011–2019 років зникло найбільше дерев.
Global Forest Watch – це портал для моніторингу ситуації з лісами в світі. Тут на інтерактивній мапі можна знайти дані по кожній країні як в цілому, так і на окремих територіях. Тож перейдемо відразу до Київської області.
57% зникнення лісів цілої області - на совісті керівництва трьох колишніх районів
Отже, на мапі зеленим відмічено ті місця, де ліс ще є, синім – приріст деревного покриву, а рожевим – де за 2001-2019 роки зелені насадження зникли. Серед причин, які вплинули на це, називають знеліснення, пожежі, вирубку та всихання - проблема, яка вже набула загальнодержавного масштабу. Але почнемо з хорошого.
Майже незаймані ліси на Київщині лишилися в Дніпровсько-Тетерівському державному лісомисливському господарстві. Нових дерев за 19 років чимало було висаджено у Фастівському (Веприківське лісництво) та Київському (Козинське лісництво) лісгоспах.
А от «рожевим» на мапі найбільше майорить у Клавдіївському, Тетерівському, Іванковському та Димерському лісгоспах. Також поменшало лісу в ДП «Київська лісова науково-дослідна станція», Боярському ЛДС, Фастівському та Київському лісгоспах.
Якщо територіально, то рекордсменами в цьому антирейтингу є Іванківщина (зникло 26,3 тис. га лісу), Вишгородщина (15,7 тис. га), Бородянщина (10,6 тис. га), колишній Поліський район (10,4 тис. га) та Макарівщина (6,47 тис. га). Більше того – перші три місцини спричинили 57% усіх втрат деревного покриву на Київщині в період між 2001 і 2019 роками.
У відсотковому ж співвідношенні найбільше дерев за 19 років зникло на Бородянщині – 25%. Хоча у цьому сенсі інакше ситуація виглядає й на Фастівщині – тут з 2000-го дерев поменшало на 20%. За ці роки на Вишгордщині та Макарівщині дерев стало менше на 16%, Іванківщині – на 14%, Васильківщині – на 10%, Обухівщині – на 7,1%, Бориспільщині – на 6,4%, Броварщині – на 4,6%. На території, що раніше належала до Києво-Святошинського району, зникло 11% лісу. А от у Ірпені, Бучі, Гостомелі та Ворзелі поменшало дерев на 12%, з них найбільше – у 2016-му. Проте і за останні роки було знищено чимало лісу як в Ірпені, так і у Бучі та Гостомелі.
В масштабах Київської області найбільш критичними щодо втрати лісу стали 2016 (12 тис. га) та 2018 (10,6 тис. га) роки.
Ситуація з лісами в Україні
Загалом з 2001 по 2019 рік Україна втратила 1 млн га деревного покриву, в основному через вирубку лісу. Тож в масштабах всієї країни у столичному регіоні ситуація із лісами не найгірша. Київщина (91,7 тис. га) - третя за втратою дерев, перше ж місце належить Житомирщині (187 тис га). Друге та четверте місця посіли Рівненщина (141 тис га) та Волинь (91.1 тис га) відповідно. Замикає топ-5 Чернігівська область із втратою лісу за ці роки 79,6 тис га.
Варто зауважити, що вирубка лісу в перших чотирьох областях спричинила 51% усіх втрат деревного покриву в період між 2001 і 2019 роками в країні. Проте пояснити, чому саме ці регіони посіли топові позиції у рейтингу, доволі просто – там першочергово лісу було більше. Для прикладу, площа лісу на Київщині складала 746 тис. га, а, наприклад, в Івано-Франківській області, де, здавалося б, Карпати – 657 тис. га. Натомість Житомирщина, яка фігурує як антирекордсмен, мала і чи не найбільше лісів в країні – 1,17 млн га.
До слова, останнім часом ситуація у «п’ятірці» покращилася. У 2019-му тенденція зникнення лісу стала не настільки катастрофічною. Так, на Житомирщині дерев поменшало на 9,37 тис. га, Рівненщині – 7,06 тис. га, Київщині – 2,79 тис. га. Волинь втратила 6,26 тис. га, а Чернігівщина – 3,66 тис. га. До того ж, як повідомляв «Погляд», минулоріч Кабмін обмежив вирубку лісу в Карпатах.
Україна на мапі Європи
Якби це дивно не звучало, проте ситуація із втратою лісів в Україні - не найгірша.
Згідно з останніми даними, в Україні вкрито лісом 9,6 млн га земель, а отже, лісистість становить 16%, при цьому обсяги заготівлі деревини становлять 19,61 млн куб. м. Натомість за останнім показником Польща та Німеччина мають значно більші цифри.
До слова, за минулий рік в лісах України було висаджено 160 млн сіянців, тим самим відтворено 39 тис. га лісів. Так, небагато, враховуючи, наскільки скоротилася площа лісу в країні за всі роки. Проте не можна не згадати, що за минулий рік кількість незаконних рубок нарешті зменшилася. Можливо, ситуація зміниться на краще, після того як все ж таки запустять процес інвентаризації лісів.
Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.