Новини
Культура
Новини світу

Історичне відкриття: українська мова і відродження Великого князівства Руського


Доктор історичних наук Тарас Чухліб повідомив про віднайдення оригінального тексту Гадяцької угоди 1658 року між Україною, Польщею і Литвою.

Фото з Фейсбук-сторінки Тараса Чухліба

У День української писемності та мови дослідник, доктор історичних наук Тарас Чухліб опублікував на своїй Фейсбук-сторінці повідомлення про віднайдення оригінального тексту Гадяцької угоди 1658 року між Україною, Польщею і Литвою, у якому йдеться про захист української мови. Він зауважує, що нині оригінальний текст Гадяцької угоди зберігається в архіві Головний Актів Давніх у Варшаві.

Тарас Чухліб

Вчений зазначає, що вже у першому пункті Гадяцької угоди 1658 року, у якій ідеться про відродження Великого князівства Руського гетьманом Іваном Виговським і козаками, звертається увага на права української мови в межах Польсько-Литовсько-Руської держави.

«Релігія Грецька старожитна, така, з якою Старожитня Русь до Корони Польської приступила, щоб при своїх прерогативах і вільного вживання богослужіння залишалася, допоки мова народу руського засягає у всіх містах і містечках, селах, так в Короні Польській як і Великому князівстві Литовському...» - цитує давній документ Тарас Чухліб.

Фото з Фейсбук-сторінки Тараса Чухліба

Дослідивши Гадяцьку угоду 1658 року, історик звернув увагу на низку моментів, які з неї випливають:

«а) Козаки виступали виразниками інтересів усього українського народу; б) козаки відроджували Старожитню Русь, тобто - Київську Русь; в) козаки вимагали рівноправного ставлення до української мови у Польщі і Литві поряд з польською та литовською мовою; г) козаки вимагали рівноправного і толерантного ставлення до "старожитньої грецької релігії" українського народу...», зауважує Тарас Чухліб.

Як повідомляв «Погляд», сьогодні – День української писемності та мови.