Новини
Суспільство

Ілюзія своєї правоти чи недооцінка власної цінності: як знайти свій психологічний «дзен»


Бізнес-консультант Марія Насєдкіна розповіла чому люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та приймають невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє це усвідомити. У той час як люди зі здібностями вище занижують свою самооцінку.

У своєму повідомленні Марія пише про випадок, який колись стався з чоловіком, що серед білого дня пограбував два банки Піттсбурга. Коли злочинця піймали, той не розуміючи сказав: «На мені ж був сік».

Виявляється, грабіжник був впевнений, що лимонний сік робить його невидимим для камер відеонагляду, адже той використовується в якості невидимого чорнила.

«На цю історію натрапили Девід Даннінг та Джастін Крюгер з Корнельського університету. Вони представили ілюзію впевненості, сьогодні відому як «ефект Даннінга-Крюгера». Вона описує когнітивне спотворення самооцінки. Суть проста - люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та приймають невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє це усвідомити. Вони часто голосніші та виглядають більш впевнено. У той час як люди зі здібностями вище занижують свою самооцінку, бо бачать скільки всього не знають»

Вчені провели дослідження серед студентів і визначили, що ті, хто мали вищі розумові показники часто недооцінювали себе, хибно вважаючи, що якщо їм напрацьоване дається легко, то так само без проблем це вирішують інші.

З такою думкою часто виникає «синдром самозванця», коли зовнішня оцінка стає важливішою за власну і виникає хибна думка, що «хтось краще».

«Ви не повірите скільки лідерів та лідерок з величезним досвідом та переліком дипломів, працюють з синдромом самозванця. Не тільки жінки, до речі. На лідерських консультаціях я часто чую: «я недостатньо хороша експертка», «є стільки кращих за мене менеджерів», «щоб я не робив, я не відчуваю себе компетентним».»

Важливо не обманювати себе ілюзіями власної переваги, тобто не повторювати «історію з лимонним соком», але натомість спокійно аналізувати свій досвід і розвивати власну самоцінність.

«Наші дії бувають недосконалі, ірраціональні, безглузді або просто дурні. Але «вилитий на себе колись лимонний сік» не визначає нас.»

ІА “Погляд” вже повідомляв, що в Україні діє гаряча лінія для підтримки батьків після пологів.

Ми розповідали також, що на Київщині запрацював безкоштовний реабілітаційний центр для допомоги особливим дітям.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.