"єВідновлення": Як отримати кошти на відновлення пошкодженого чи зруйнованого житла
Більше року тому стартувала державна програма “єВідновлення”. За її допомогою українці можуть отримати відшкодування за пошкоджене та знищене війною житло. Як подати заявку на компенсацію та у який спосіб можна отримати кошти - у матеріалі - покроковому поясненні від медіа "Погляд"
Майже щодня ворог запускає ударні дрони-камікадзе. Внаслідок атак на Київщині пошкоджень зазнають приватні будинки, магазини та інші споруди. Так, у ніч на 26 жовтня 2024 року під час дронової атаки уламки збитого ворожого БпЛА впали в Ірпені. Пожежа зайнялася у двоповерховому гаражі, прибудованому до хостелу. В будівлі і сусідніх приміщеннях вибуховою хвилею вибило вікна.
Жителі України, чиє житло постраждало через російську агресію можуть відремонтувати свої домівки за рахунок держави. Це стосується деокупованих територій та регіонів де не ведуться бойові дії.
Що для цього потрібно? Для цього необхідно подати заявку на участь у "єВідновленні".
В чому особливість цієї програми та як подати документи розповів Сергій Канюра, начальник управління інфраструктурного розвитку, інвестицій та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Ірпінської міської ради.
Які види житла підпадають під компенсацію:
одноквартирні будинки, у тому числі відокремлені житлові будинки садибного типу;
зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці;
котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності;
будинки садибного типу, дачні та садові;
квартири (житлові приміщення) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені).
Громадяни, у яких пошкоджене або зруйноване житло повинні мати оновлене право власності з 2013 року. Тоді почав діяти новий державний реєстр речових прав на нерухоме майно. У разі, якщо власники набули право власності до 2013 року, потрібно зробити новий технічний паспорт. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса або державного реєстратора і зареєструвати оновлене право власності.
Як подати заявку на компенсацію: покроковий алгоритм
Якщо майно громадян України зазнало пошкодження внаслідок ворожої атаки, у першу чергу потрібно повідомити про це поліцію, щоб зафіксувати безпосередньо факт. У разі, якщо була пожежа необхідно звернутися в ДСНС.
Щоб отримати компенсацію потрібно: повідомити про знищене майно в застосунку Дія.
Для потрібно перейти в меню Послуги — розділ "єВідновлення" — зруйноване майно.
Потім необхідно заповнити заяву про компенсацію в застосунку. Якщо немає можливості скористатися онлайн реєстрацією, заяву можна подати через ЦНАП або нотаріуса.
Після цього потрібно дочекатись обстеження спеціальної комісії, яка розглядатиме кожен випадок окремо і віднесе помешкання до певної категорії:
перша – легкі незначні пошкодження, які потребують поточного ремонту.
друга – капітальний ремонт.
третя – аварійні об'єкти, які підлягають демонтажу.
"У разі, якщо це пошкодження, які можна усунути в рамках ремонтів, у відповідності до постанови Кабінету міністрів - у нас є чек-лист і відповідно до ступеня пошкоджень ми заповнюємо цей чек-лист. І після того відбувається засідання комісії, голосуємо за цей ремонт. Затверджується це все потім рішенням виконавчого комітету і після цього людина отримує кошти на проведення ремонтних робіт. Якщо мова йде про повністю зруйнований об'єкт, то так само виїжджає комісія, там вже у нас існує спеціальна формула. Для приватних будинків, повністю зруйнованих, це 33 717 гривень. Вартість за квадратний метр множиться відповідно на всю площу об'єкта нерухомого майна приватного будинку. По квартирам там дещо інша формула. В середньому це за житловий фонд до 1991 року приблизно десь 31 тисяча за квадратний метр. І якщо ми говоримо про новий житловий фонд, то це у нас 33 тисячі за квадратний метр", -
говорить Сергій Канюра.
У відповідності до постанови органам місцевого самоврядування дається місяць на опрацювання кожної нової заявки.
Кошти на ремонт, сертифікат або грошова компенсація на відбудову
По коштам на ремонт людина відкриває спеціальний рахунок в банку. Є чітке обмеження, що гроші з цього банківського рахунку можна використовувати виключно на закупівлю матеріалів або заплатити за роботи сертифікованому підряднику. Він повинен бути зареєстрованим на сайті https://erecovery.diia.gov.ua/ і мати право на проведення ремонтних робіт за державні кошти. Тобто власники пошкодженого житла отримують кошти на ремонтні роботи безпосередньо на свій рахунок.
"Людина отримує кошти на ремонтні роботи безпосередньо на свій рахунок. І у відповідності до того чек-листа, який ми як орган місцевого самоврядування, як комісія з питань компенсації сформували. Людина обов'язково підписує цей документ, вона ознайомлена з тим видом робіт, які вона має виконати і має право витратити ці кошти виключно на те, що вказано у неї в чек-листі. Інакше це буде порушення, І людина може не пройти верифікацію", -
говорить Сергій Канюра.
На ремонт є два різновиди сум, які надає держава. Максимальна сума для квартир складає 350 тисяч, для приватних будинків – 500 тисяч.
"Якщо це виплата на ремонтні роботи до 200 тисяч - виплачується один конкретний транш і власник використовує ці кошти у відповідності до чеклиста. Коли сума більше, ніж 200 тисяч, це вже йде як капітальний ремонт в свою чергу. Власник пошкодженого об'єкта отримає спочатку 70% від загальної суми, він проводить роботи, потім повідомляє через застосунок Дія комісію. І після цього ми виїжджаємо і дивимося. Якщо все відповідає тим вимогам, які вказані в чек-листі щодо проведення ремонтних робіт, ми нараховуємо решту 30% від загальної суми. Отак діє програма. Тобто, власники пошкоджених об'єктів нарахованого майна отримають кошти на свої рахунки",-
зазначає Сергій Канюра.
Будь-який громадянин України, який втратив житло внаслідок війни, має право на отримання житлового сертифіката. Це стосується тих, чиє житло було повністю зруйноване або пошкоджене до стану, що не підлягає відновленню.
"Коли людина отримує житловий сертифікат, у неї формується в застосунку Дія документ, де зазначена сума та номер житлового сертифіката. І після того, як власник зруйнованого об'єкта нерухомого майна в свою чергу натискає кнопку бронювання коштів. Уявімо, що в державі ці кошти є - держава фінансує даний житловий сертифікат. І в даному випадку, після того, як кошти вже заброньовані, власнику дається місяць на реалізацію цього житлового сертифікату", -
говорить Сергій Канюра.
По житловому сертифікату скасовується право власності, угода оформляється у нотаріуса. Кошти по житловому сертифікату, які нарахували власнику зруйнованого об'єкта нерухомого майна приходять вже безпосередньо продавцю.
Як повідомили медіа “Погляд” в Ірпінській міській раді, наразі Ірпінська громада є абсолютним лідером по єВідновленню в межах Київської області. Всього погоджено 4000 виплат на проведення ремонтних робіт на загальну суму 452 мільйона гривень та 652 житлові сертифікати на понад 1,9 мільярда гривень.
"Тобто це все реальні кошти, це та програма, яка дійсно діє. Так, іноді бувають певні затримки з фінансуванням, але всім потрібно розуміти, що це кошти, які йдуть не з державного бюджету України, а це кошти Світового банку. І коли наші міжнародні партнери, міжнародні донори фінансують нашу державу, саме тоді люди отримують відповідно свої кошти на ремонти або можуть реалізувати свої житлові сертифікати", -
говорить Сергій Канюра.
Третя підпрограма – це грошова компенсація на відбудову. Тут алгоритм дій схожий на житлові сертифікати. Однак, це найскладніший етап, тому що багато залежить від людей. Для того, щоб правильно все зробити, має бути сформована земельна ділянка і внесена в державний реєстр речових прав на нерухоме майно.
"Потім, після того, як ми нарахували грошову компенсацію на відбудову власнику зруйнованого приватного будинку, потрібно скасувати своє право власності, зробити повідомлення про початок будівельних робіт в ДіАМі або в Державній архітектурно-будівельній інспекції. Для того, щоб це зробити, потрібно розробити будівельний паспорт. Це також те, що безпосередньо на плечі власників лягає, тому що це потрібно зробити для того, щоб отримати дозвіл на початок робіт і тільки потім вже отримати кошти на грошову компенсацію",-
говорить Сергій Канюра.
Однак, наразі в Україні, жоден власник, якому була нарахована грошова компенсація на відбудову, кошти ще не отримав. Поки що ця підпрограма по "єВідновленню" не фінансується.
Що варто знати про "єВідновлення"
За словами Сергія Канюри, коштів з максимальною сумою для проведення ремонту в 350 тисяч для квартири і 500 для приватного будинку може не вистачити.
"На жаль, у разі, якщо об'єкт був пошкоджений один раз, ми відповідно нараховуємо ту суму у відповідності до ступеня пошкоджень. І другий раз ми дофінансувати це не маємо права в рамках діючого законодавства України. Ми можемо нарахувати другу виплату, ще одну, тільки у разі, якщо, не дай Боже, знову буде попадання уламків або впряме", -
говорить Сергій Канюра.
"єВідновлення" – це ремонтні роботи не на поліпшення свого об'єкта нерухомого майна, а саме відновлення в тих межах, в яких майно було.
"Якщо у когось був лінолеум в приватному будинку, то це не означає, що ми прийдемо і нарахуємо кошти на ламінат або ж на паркетну дошку. Так не буває. Якщо був лінолеум, значить так само, він відповідно зазнав пошкоджень, ми нарахуємо кошти на закупівлю і відповідно встановлення лінолеуму", -
зазначає Сергій Канюра.
Наймінімальніша виплата по "єВідновленню" в Ірпінській громаді складає 800 гривень. Власнику замінили вікна по державній програмі у 2022 році, але не зробили відкоси. У свою чергу він подав заяву та отримав на це кошти. Наразі, близько 300 заявок ще перебувають на стадії опрацювання.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win. спеціально для "Вікна Відновлення".
Нагадаємо, у Бучі відновлюють багатоповерхівку, пошкоджену внаслідок бойових дій.