Графіті Софії Київської – в унікальному виданні
Завершено наукову публікацію про настінні написи однієї з перших українських церков, датовані початком минулого тисячоліття.
Унікальні графіті на стінах Софії Київської – написи, зроблені священнослужителями та відвідувачами собору, які дійшли до нас ще з княжих часів - не просто письмові молитви-прохання, які, як, вочевидь, вірили наші предки допоможуть у вирішенні їхніх проблем. Це ще й своєрідний народний літопис, за яким можна дізнатися про те, що хвилювало киян на початку минулого тисячоліття. А ще – це пам’ятки української мови. Цікаво, що написи на стінах Софії люди робили і кирилицею, і глаголицею, й використовували букви грецького алфавіту, тощо. За ними можна простежити, що у княжі часи на цій території побутувала саме українська мова з її унікальними закінченнями слів тощо.
Як повідомив Національний заповідник «Софія Київська» на своїй Фейсбук-сторінці, на графіті Софійського собору дослідники звернули увагу і почали їх вивчати у 20-30-х рр. минулого століття.
«Проте їх планомірні дослідження почались уже після Другої світової війни — від 1957 р. протягом 23 років на цій ниві працював патріарх української епіграфіки Сергій Висоцький, який опублікував понад 300 давніх графіті з Софії Київської. У 2006 р. розпочато проєкт дослідження та публікації всіх збережених на стінах собору написів та малюнків від ХІ до початку XVIII ст. Публікація та презентація першої частини «Корпусу графіті Софії Київської» відбулась у 2010 р», - йдеться у повідомленні.
І зазначається, що упродовж наступних десяти років графіті досліджував докторі історичних наук Вячеслав Корнієнко.
Робота з дослідження графіті опублікована у десяти частинах та 12 книгах. Майже 7500 графіті введено до наукового обігу.
З 12 книг половину видано меценатським коштом.
Завдяки меценатській підтримці Юлії Максимовської та друкарні «Типография Украина» (м. Дніпро) нещодавно видано два томи десятої частини видання «Корпусу графіті Софії Київської»
«У першому томі опубліковано результати досліджень 595 графіті на фресках північної сходової вежі та північних хорах Софійського собору, а також на фасадній штукатурці північної групи куполів храму, а у другому — результати вивчення 728 дипінті та графіті на фресках південних хорів та південної сходової вежі», - зауважує «Софія Київська».
І повідомляє, що нині йде підготовка до друку книги про настінні написи вже в іншому столичному соборі, яка називається «Графіті Кирилівської церкви». У ній вміщено майже 700 графіті ХІІ–XVIII ст. Також тривають дослідження графіті на фрагментах фрескового тиньку, що зберігаються у фондах заповідника. У крамницях на території заповідника можна буде придбати книги трохи згодом, коли вони надійдуть у продаж.
Як повідомляв «Погляд», у столиці офіційно з’явився Центр консервації предметів археології.
Також «Погляд» побував у музеї історії урядів України.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.