Глаукома – основна причина сліпоти: в Україні сліпа людина є в кожній 10-й родині
Кожної весни у березні в усьому світі проводиться Всесвітній тиждень глаукоми. Цьогоріч він триватиме з 9 по 16 березня. Що варто знати кожному з нас про глаукому, щоб не втратити зір?
Під глаукомою розуміють хронічне захворювання очей, яке супроводжується періодичним або постійним підвищенням внутрішньоочного тиску, характерною атрофією зорового нерву та звуженням полів зору. У групі ризику розвитку глаукоми особи:
• у яких близькі родичі страждали на цю недугу,
•які мали травму ока,
• хворі на цукровий діабет,
• хворі на атеросклероз, гіпертонічну хворобу,
• хворі на супутні очні захворювання: високу короткозорість, далекозорість, тромбоз вени сітківки.
Існує глобальна програма ВООЗ із боротьби зі сліпотою, де глаукома визначена як головна причина сліпоти. Професор, доктор медичних наук Сергій Риков з цього приводу зазначає: «В Україні майже 500 тисяч людей, хворих на глаукому. Тобто майже кожна 10 сім’я має сліпу людину, основною причиною якої є глаукома».
Як запобігти сліпоті?
Передусім, у віці 40 років (і потім кожні 3 роки) людина повинна виміряти внутрішньочний тиск за умови, що в родині немає діагностованої глаукоми. Якщо такі родичі є, то обстеження слід починати з 35 років і повторювати цю процедуру потрібно кожен рік. Це дуже важливо, адже людина сліпне тоді, коли підвищується внутрішньочний тиск, а це трапляється у 35-40-річному віці.
Запам’ятайте, що сліпота внаслідок глаукоми – невиліковна. На глаукому може захворіти кожний! Однак попередити втрату зору можливо. Основним методом профілактики сліпоти є своєчасна діагностика та адекватне лікування хвороби.
Частіше всього глаукома починається безсимптомно і хворі помічають погіршення зору вже в вираженій та запущеній стадіях. На самому початку захворювання пацієнти можуть скаржитись на періодичний туман, відчуття стороннього тіла в оці, погіршення зору в темряві.
Раннє виявлення глаукоми має важливе прогностичне значення, що впливає на ефективність лікування та збереження якості життя пацієнтів.