Новини
Україна
Культура

Геній епізоду – 120 років від дня народження Миколи Яковченка


3 травня виповнюється 120 років від дня народження видатного українського актора театру та кіно, народного артиста УРСР Миколи Федоровича Яковченка (1900 – 1974). Любов і визнання актору принесли ролі комедійних персонажів у фільмах «За двома зайцями», «Ніч перед Різдвом», «Максим Перепелиця».

Сучасники називають Миколу Яковченка «найнароднішим серед заслужених і найзаслуженішим серед народних». І хоча в його фільмографії не так багато головних ролей, проте його епізодичні ролі стали культовими, а цитати із фільмів знають практично всі. Саме через це його називають генієм епізоду.

Народився майбутній актор 3 травня 1900 року в Прилуках. Сценічну діяльність розпочав в аматорських гуртках рідного міста після закінчення Прилуцької чоловічої гімназії. Друг дитинства, Іван Ілліч Котеленець, згадував: «Микола був веселим і кмітливим, душею всіх хлопців нашої вулиці».

З 1920 по 1927 рік Микола Яковченко виступав на сценах професійних театрів Сімферополя, Черкас, Чернігова, Дніпропетровська, Харкова. 3 1928 і до кінця своїх днів Микола Федорович Яковченко – актор, провідний актор Київського українського драматичного театру ім. І. Франка.

У 1970 році М.Ф.Яковченку присвоєно почесне звання народного артиста України.

Зіграні ролі:
Микола («Наталка-Полтавка» Котляревського),
Бублик, Довгоносик («Платон-Кречет», «В стелах України» Корнійчука),
Лящ («Останні» Горького),
Пеньожка («Мартин Боруля» Карпенка-Карого).

Особливу популярність і славу принесли Яковченку ролі комедійних персонажів у фільмах: «За двома зайцями», «Ніч перед Різдвом», «Максим Перепелиця».

Кадр з фільму "За двома зайцями"

Пройшов Микола Яковченко Другу світову війну, однак і у власному житті мав чимало трагедій: у 1946 р. померла його 36-річна дружина Тетяна. Він залишився з двома доньками. У 1970 р. померла 36-річна донька Ірина, а молодша донька Юнона пережила батька на 4 роки.

На схилі літ найближчим приятелем Миколи Яковченка став песик Фан-Фан. Бронзовий Микола Яковченко разом зі своїм Фан-Фаном з 2000 р. назавжди сів у сквері біля Національного драматичного театру імені Івана Франка, легендою якого став за життя.

Пам'ять про видатного майстра гумору зберігається в невигаданих історіях, байках, анекдотах. У 2008 році на театральній площі м. Прилуки М.Ф. Яковченку було встановлено оригінальний бронзовий пам’ятник.

Відеофільм «Спогади», присвячений Миколі Яковченку за посиланням

Джерела: Центральний державний архів громадських об'єднань України, Прилуцький краєзнавчий музей імені Василя Івановича Маслова