Е-реформи: що зміниться у сфері адмінпослуг
Тисячі українців щодня звертаються в центри надання адміністративних послуг, щоб оформити паспорт, зареєструвати земельну ділянку, нерухоме майно тощо. Що ж змінилось за останній час у цій сфері? Мова піде про три е-реформи: «є-Малятко», е-Прописка та ID-картка.
Комплексна послуга «є-Малятко» для батьків новонародженої дитини: 10 в 1
10 липня цього року Уряд України ухвалив Постанову «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини» та Порядок надання комплексної послуги «є-Малятко». Постанова передбачає реалізацію проекту «є-Малятко» як експеримент, який у майбутньому має бути затверджений законом.
Проект «єМалятко» значно спрощує процедуру отримання послуг, пов’язаних із народженням дитини, а саме:
держреєстрацію народження дитини;
визначення походження малюка;
реєстрацію місця проживання малюка;
внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів;
реєстрацію у Держреєстрі фізичних осіб – платників податків;
призначення допомоги при народженні дитини;
видачу посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї;
призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
визначення належності до громадянства України;
внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.
Раніше для отримання даних послуг батькам треба було надати 37 документів. Зараз достатньо буде однієї заповненої оффлайн чи онлайн заяви. «Коли ми починали 2,5 роки тому працювати над проектом «єМалятко», нас надихнув досвід Канади, Нової Зеландії та Австралії. У цих країнах також є комплексні послуги і їм вдалося об'єднати від 3 до 5 послуг в 1. Ми ж поставили для себе амбітну планку об’єднати 10», – зазначила Людмила Рабчинська, керівник сектору політики та реінжинірингу Офісу реформи адміністративних послуг.
«е-Прописка»: реєстрація місця проживання дитини віком до 14 років в електронній формі
Як відомо, реєстрація місця проживання – одна з найпопулярніших адмінпослуг (близько 2 млн реєстраційних дій щороку), але застарілих за процедурою надання послуг, яка не змінювалася ще з радянських часів.
Експеримент «е-Прописка» дозволитьзареєструвати місце проживання дитини віком до 14 років за заявою батьків чи одного з них, поданою в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису. Також необхідно, щоб у реєстрі територіальної громади вже було зареєстроване місце проживання батьків чи одного з них. Щоб ця послуга запрацювала, в ІТ-системах місцевого самоврядування треба реалізувати такий функціонал – подання е-заяви.
«Процедура реєстрації буде значно спрощена та доступна онлайн для дітей до 14 років, що допоможе батькам простіше отримувати цю послугу», – говорить Володимир Семеніхін, керівник Офісу реформи адміністративних послуг.
ID-картка: 2 в 1
Відтепер отримання дітьми при досягненні 14 років ID-картки доступне разом з податковим номером за 1 заявою.
Якщо сьогодні для оформлення паспорта в одному органі (ЦНАП або ДМС) потрібно отримати податковий номер в іншому (ДФС), то заява на оформлення ID-картки одночасно стане заявою на присвоєння податкового номеру. «Автоматизована міжвідомча взаємодія дозволить скоротити час громадян, яким більше не потрібно буде відвідувати два органи самостійно», – повідомляє Людмила Рабчинська, керівник сектору політики та реінжинірингу Офісу реформи адміністративних послуг.
Джерело: Офіс реформи адмінпослуг
Ілюстративний матеріал з інтернет-ресурсів