Дитячі світловідбивні жилети Гройсмана: де тендер?
Представники ГО "DOZORRO" розповідають, що тендер на закуплівлю світловідбивних жилетів для учнів початкових класів на який з бюджету виділили 226,6 мільйонів гривень й досі не відбувся.
15 липня в ефірі “Свобода слова” Володимир Гройсман сказав: “Можливості закупити щось в країні поза межами ProZorro просто не існує… І мене фахівці проінформували, що нам достатньо термінів, щоб все виготовити до 1 вересня. Якщо буде недостатньо, то ми все зробимо 10 вересня, це не є величезна проблема, головне — забезпечити наших діточок гарними жилетами. І всі, хто хоче, зможе взяти участь в тендері на ProZorro”.
Однак представники "DOZORRO" зауважують, що враховуючи очікувану вартість закупівлі (а це процедура торгів з публікацією англійською мовою), 1 вересня аж ніяк не вийде подарувати жилети дітям. І 10 вересня теж не вийде.
Бо лише сам тендер за ідеальних умов — з поданням пропозицій, кваліфікацією учасників, визначенням переможців, підписанням договору — триватиме до 2-х місяців. А ще треба пошити понад мільйон жилетів та доставити їх в усі куточки України!
Хіба що в уряді розглядають інший варіант встигнути до 1 вересня — узагалі не оголошувати тендер. Бо як показує досвід, там усе ж вміють витрачати бюджетні кошти в обхід закону “Про публічні закупівлі” і без використання системи ProZorro.
І якщо уряд не оголосить тендер і на закупівлю світловідбивних жилетів, то порушить закон та позбавить права українських підприємців позмагатися на чесному тендері.
Засновник і глава групи компаній "Текстиль-Контакт" Олександр Соколовський на сторінці в Facebook висловив думку, щодо цієї ситуації.
"Як виробника тканини мене це замовлення, ясна річ, цікавить! І не тільки мене - в Україні повно швейників, які готові на чесному тендері поборотися за це замовлення. Тільки з кожним днем надія на прозорий конкурс випаровується.
Виробники мене зрозуміють і підтвердять, що за час, що залишився до 1 вересня - півтора місяці -нереально:
- оголосити тендер;
- провести його;
- у визначені терміни оголосити результати й укласти договори з переможцями (а ще ж можливе оскарження в АМКУ програли, а це ще плюс/мінус місяць;
- виготовити тканину і комплектуючі;
- і тільки потім нарешті швейникам відшити понад мільйонів жилетів і доставити замовнику.
А оскільки вітчизняний виробник, схоже, в прольоті, залишається два варіанти:
- це все передвиборчий піар (зверніть увагу на банер на презентації), а до поставок не дійде;
- жилетки давно пошиті десь в Китаї і, може, навіть (до конкурсу, а чого тягнути?) відвантажені і пливуть собі в контейнерах - саме місяць потрібен на доставку, а до 1 вересня залишилося півтора!
Додам ще, що на фото зі сторінки прем'єра видно презентовану конструкцію, і вона теж викликає питання, адже собівартість виробу в результаті збільшується в рази:
- чому жилетка, а не зручна манишка-накидка, яку можна накинути на будь-який зимовий одяг?
- чому такий щільний (і відповідно дорогий) матеріал, а не легка дешева сітка?
- який сенс світловідбивної стрічки в тому місці на спині, де вона буде закрита рюкзаком?
- хто і навіщо придумав дорогі малюнки на матеріалі з технологією термопереходу замість звичайного принту?
Я за безпеку дітей на дорогах. Але проти піару за гроші платників податків, неконкурентних правил гри і явних схем", - зазначив Соколовський.
Нагадаємо, що Володимир Гройсман повідомив, що вже із першого вересня всі школи мають забезпечити такими жилетами.