"Дуже хочеться, щоб ми виростили здорових людей". Інтерв’ю з екоактивісткою з Бучі Оксаною Слупською (ФОТО)
Більше чотирьох років корінна жителька Бучі Оксана Слупська займається загартовуванням та вивчає вплив води на здоров'я людини. Разом із колегами й однодумцями з громадської ініціативи "Eco Bucha" вона досліджує стан водойм і криниць у Бучі й околицях, щоб привернути увагу громадськості до цієї важливої теми. Про власний шлях до загартовування, його вплив на організм та свою екологічну діяльність Оксана Слупська розповідає в інтерв’ю спеціально для медіа "Погляд".
Сила води: шлях до здоров'я
- Як ви почали вивчати вплив води на здоров'я людини?
- Як вода впливає на здоров'я, я перевірила у 2020 році, коли в мене була потреба плавати. Це саме був локдаун, тож басейни не працювали.
Тому я вирішила, що з вересня почну плавати у відкритих водоймах стільки, скільки зможу.
Цей експеримент я продовжувала з вересня 2020 року до липня 2021-го.
Потім була невелика перерва, проте я старалась плавати щоденно, наскільки це було можливо.
Як на мене вплинула вода?
До сьогоднішнього дня за весь цей період я хворіла лише ковідом протягом трьох днів. Це сталося через два роки, коли всі перехворіли. Я не можу сказати, що мене обійшла ця хвороба, але я відчула, що вода покращила мій імунітет, як і психологічний стан.
Навіть період окупації, мені здається, пережився легше. Адже відомо, що загартовування позитивно впливає не тільки на фізичний стан, а й на психологічний.
- Таким чином ви перевірили на собі вплив плавання у відкритих водоймах?
- Занурювання у воду і плавання у відкритих водоймах – досить складний метод загартовування, але він класний, тому що це виклик перш за все собі і він дає результат, що досягається тривалим застосуванням цього методу.
Так, ми можемо вийти і походити, наприклад, по траві чи росі вранці або по снігу, коли він пухкенький, м'якенький, приємний, – й отримати від цього естетичну насолоду, невеличку кількість адреналіну, підзарядитися енергетично і забути про це.
Або можна зануритись раз на рік у воду на свято Водохреща, як у нас часто буває, і користі від цього в принципі немає. Але коли ми занурюємося у воду чи просто обливаємося холодною водою, при цьому необов'язково плавати, і робимо це кожного дня чи через день, то можна досягнути тривалого результату.
З мого досвіду, це відсутність захворювань типу грипу чи простудних захворювань, непотрібність купувати ліки, і навіть деякі хронічні захворювання, які я мала, відійшли на задній план так, що я про них зараз взагалі не згадую.
Загартовування як стиль життя
- Коли ви почали займатись загартовуванням?
Я почала плавати 12 вересня 2020 року і продовжувала це робити щодня до грудня.
Потім я шукала водойму, яка не замерзла.
Таким чином я зрозуміла, що маю привертати увагу до загартовування, адже я здобула досвід того, що здорова. Мені дуже хотілося розказати про це людям, але порадити людям занурюватись у водойми, не знаючи стану тієї чи іншої водойми, я не маю права.
Тому ми з екологічною групою "Eco Bucha" почали досліджувати водойми і стан води.
При цьому я щоденно фільмувала кожне своє занурення чи заплив, збільшуючи навантаження.
У Бучі я почала плавати на острів і назад, тобто це витримка, розвиток себе з точки зору фізичного стану і відповідальність за себе і за те, що ти робиш.
Сказати людині "попливи" я не можу, а ось занурюватися у воду потрібно щодня.
Можна занурюватися у ванній. Проточної води у Бучі нема, але є озеро, хоча вода там потребує дослідження.
Заразом ми вирішили дослідити стан криниць і водойм, які є поблизу Бучі, зокрема у Ворзелі, Михайлівці-Рубежівці.
Хочу додати, що можна занурюватись, а можна просто обливатись, це більш статичний вплив води. А коли ти плаваєш, розумієш, що працює весь організм, всі суглоби.
Я отримала величезне задоволення від плавання восени, бо у нас прекрасна природа, а навесні я спостерігала за розвитком мальків риби, біля мене плавали качки, лебеді.
Тож дуже хочеться, щоб все це було чистим.
Навесні я вже почала витягувати величезне каміння з озера, складати, збирати, прибирати берег від сміття біля озера в Бучі.
Бо якщо ти дбаєш про про свій організм, то маєш подбати і про те, що природа дає тобі.
Також щоб плавати, потрібен постійний контроль того, щоб вода була в доступі і якщо вона замерзає, треба регулярно прорубувати ополонку. За цим треба слідкувати.
Тому якщо є криниця, я використовую воду з неї. Температура води в криниці не опускається нижче 8 градусів тепла, тож я вважаю, що це тепліше, ніж у відкритих водоймах при мінусових температурах.
Мені б хотілося, щоб у Бучі створилася певна група людей, які хочуть загартовуватись, але для загартовування повинні бути створені умови.
Зокрема, має бути будиночок на березі, де можна скласти інструменти для прорубування криги, свої особисті речі або де б можна було елементарно переодягнутися.
На жаль, ні плавання, ні моржування не можна зробити офіційними на кожній водоймі, тому що на такому березі має бути рятувальна станція або рятувальник.
Тому кожен, хто займається плаванням чи моржуванням, бере відповідальність на себе. Або має бути поруч людина, яка врятує тебе чи зателефонує рятувальникам.
Так само і в літній період, коли ми купаємось, плаваємо, ми несемо за це відповідальність.
Українці – люди, які виросли на природі.
Коли я публікую свої занурення чи плавання, я використовую хештеги #здорова нація, #майбутнє України, тому що дуже хочеться, щоб ми виростили здорових людей.
На мою думку, є потреба робити різноманітні конкурси, виставки та інші заходи саме для дітей.
У нас уже є угода про співпрацю зі школами і ліцеями, щоб разом, наприклад, висаджувати дерева, збирати насіння або проводити дослідження води.
Ми будемо розширяти наш спектр робіт у цьому напрямку.
Фото для публікації надані Оксаною Слупською.
Розмову вела журналістка і ведуча Марія Марчук, матеріал для публікації підготувала літературна редакторка Надія Проценко. Продюсерка та редакторка проєкту Наталія Зіневич. Розміщення матеріалу редакторки сайту Марини Литвиненко.
Пропонуємо переглянути сюжет медіа "Погляд" про громадську ініціативну групу “Eco Bucha”, яка утворилася одразу після звільнення Бучі від російських окупантів. Активісти розповідають, з якими екологічними проблемами вони стикнулися у громаді та які шляхи вирішення були знайдені.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина та Іnstagram.