Думки та настрої на лінії розмежування
Результати опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» 4 – 23 березня на контрольних пунктах в'їзду-виїзду
«Суспільні настрої та оцінка громадянами ситуації на Донбасі: опитування на КПВВ» – таку назву мало опитування, було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» 4 – 23 березня 2019 р. Респондентами стали 800 осіб на контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) у Донецькій та Луганській областях (Гнутово, Новотроїцьке, Майорськ, Станиця Луганська) Автори досліджень опублікували результати. Для порівняння також надаються деякі показники Регіонального дослідження громадської думки, проведеного в Донецькій та Луганській областях (на контрольованій Україною території) Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва (із залученням мережі фірми «Ukrainian Sociology Service») протягом жовтня–листопада 2018 р.
Якість життя
49% опитаних на КПВВ, стверджують, що їхнє життя протягом останніх 12 місяців погіршилося. 16% зазначили, що життя стало нестерпним, а 33% ще можуть справлятися із погіршенням життєвих умов. 39% зазначили, що умови життя не змінилися, 10% відчули позитивні зміни. Решта – не відповіли.
Життєві труднощі
Найчастіше респонденти нарікають на загрози воєнного характеру (поновлення бойових дій, обстріли) та обмеження можливостей швидкого та вільного пересування між населеними пунктами (48% та 42% опитаних відповідно). Така ж кількість вважає, що ці два питання залишаються не вирішеними. Другим великим блоком йдуть соціальні та правові проблеми. 25% опитаних на КПВВ важко утримувати родини (дітей, родичів літнього віку та інвалідів), 23% мають складнощі з отриманням медичної допомоги, 16% і 14% вказують на труднощі з пошуком роботи та отриманням справедливої зарплати. 24% стикаються з проблемами захисту своєї власності від злочинців, а 17% зазнають проблем через зловживання владою (погрози, вимагання хабарів) посадовцями по обидва боки лінії розмежування, 20% мають труднощі у спілкуванні з родичами. Водночас дослідження показало, що хоч 44% опитаних на КПВВ часто стикаються з проблемами отримання пенсій та інших соціальних виплат, однак тільки для 23% ця проблема залишається невирішеною. Менш успішним, зі слів опитаних на КПВВ, є просування у вирішенні питань щодо оформлення різних документів (стикалися з проблемою 49%, не вирішеною вона лишилися для 38%).
Емоційний стан
У 53% опитаних на КПВВ людей думки про власне майбутнє викликають почуття тривоги, у 41% –безвиході, у 34% – розгубленості, у 33% – страху, і в 25% – надії. Водночас лише 38% не сподіваються на кращі зміни у своєму житті, тоді як 62% очікують змін на краще, хоча й по-різному оцінюють час їх настання: 14% опитаних чекають на такі зміни вже в найближчому майбутньому, 25% думають, що зміни настануть через 2–4 роки, 23% вважають, що це можливо лише у віддаленій перспектив (5–10 років).
Президентські вибори
Щодо президентських виборів (нагадаємо, опитування проводилось ще до першого туру – І.К.) респонденти виявили різні очікування: 35% вважали, що після виборів з’явиться реальний шанс на мир, 33% взагалі нічого не чекали, 12% побоювалися відновлення бойових дій, 7% сподівалися на припинення блокади, а 15% не змогли відповісти на запитання. При цьому більшість опитаних (62%) вважали, що мешканці непідконтрольних територій мають право голосувати на виборах президента України (протилежної думки дотримувалися лише 18%). Крім того, 56% висловили особисте бажання взяти участь у голосуванні, на відміну від 36%, які такого інтересу не виявили, ще 8% – не відповіли на це запитання.
Очікувані шляхи встановлення миру
Ставлення громадян, опитаних на КПВВ, до можливих шляхів відновлення миру практично не відрізняється від думки респондентів, які були опитані на підконтрольних Україні територіях Донбасу. 48% готові на мир за всяку ціну (46% на підконтрольному Донбасі), але 40% вважають, що не будь-які компроміси прийнятні (на підконтрольному Донбасі 34%), силовий варіант підтримує абсолютна меншість – 6% опитаних на КПВВ (10% на підконтрольному Донбасі). Решта 6% не визначилися. Так само відносна більшість (42% опитаних на КВПП і 48% опитаних у регіоні) підтримує відбудову нормального життя на територіях Донбасу, контрольованих Україною, як головне рішення, що наблизить мир. Лише 23% (як і 24% загалом в регіоні) вважають, що надання «ДНР» та «ЛНР» особливого статусу в межах України прискорить мирне вирішення конфлікту, тоді як 16% (18% в цілому на підконтрольному Донбасі) очікують на посилення міжнародних санкцій, тиск міжнародних структур на Росію.
Ставлення до миротворців
Порівняння думки опитаних на КПВВ та опитаних на підконтрольному Донбасі виявило відмінності у ставленні до ідеї введення миротворців та різних варіантів розміщення миротворців у регіоні. 47% громадян, опитаних на КПВВ, висловилися на користь розміщення миротворчих сил на території ОРДЛО і 40% – проти, тоді як, на підконтрольному Донбасі лише 30% висловилися за миротворців, а 47% – проти. Водночас 48% респондентів, опитаних на КПВВ, підтримали «російський варіант» розміщення миротворців на лінії розмежування (на підконтрольному Донбасі на такий варіант погодилися лише 15%) і 33% – за розміщення миротворців на усіх окупованих територіях (на Донбасі таких було 44%). Респондентів, які не змогли визначитися щодо варіантів розміщення миротворчих сил, було на Донбасі вдвічі більше (40%), ніж серед опитаних на КПВВ (20%).
Джерела інформації
Показовим є також порівняння відповідей респондентів на запитання про джерела отримання інформації: 49% респондентів на КПВВ назвали російські телеканали (16% на підконтрольному Донбасі), ще 23% назвали ЗМІ «ДНР/ЛНР». Також відчутно менше респондентів на КПВВ, порівняно з опитуванням на підконтрольних територіях вказували на різні українські ЗМІ. Нижчі показники користування інтернет-сайтами та соцмережами може пояснюватися більш старшим віком більшості опитаних на КПВВ порівняно з вибіркою в опитуванні на підконтрольних територіях.
Причини перетину лінії розмежування
Основними причинами, які змушують перетинати лінію розмежування, респонденти назвали необхідність відвідувати родичів та друзів (47%), оформлювати документи (47%), отримувати пенсію та виплати (45%), купувати необхідні товари (37%). Основними вимогами до роботи КПВВ з боку респондентів є: більша пропускна спроможність КПВВ (58%), спрощення порядку перетину (57%), гарантування безпеки (31%), більша доступність транспортного сполучення з містами на підконтрольній території (25%), створення умов для комфортного очікування у холодну/спекотну пори року (20%).
Респонденти
Соціально-демографічна структура опитаних на КПВВ відрізняється від статистичної по Україні переважанням жінок та людей старшого віку: жінки – 59%, чоловіки – 41%; громадяни молодші 30 років – 10%, 30–50-річні – 43%, віком старше 50 років – 47%. Мовою спілкування в родині для 81%опитаних є переважно російська, переважно українська становить 1%, а 18% опитаних вживають обидві мови, залежно від обставин.
Серед опитаних на КПВВ 60% вважають себе громадянами України, 18% – мешканцями регіону, громадянами РФ/СРСР вважають себе 3%, представниками своєї національності, народу – 3%, громадянами ДНР/ЛНР – 5%, важко сказати – 5%.
ДОВІДКА. Опитування 800 респондентів на контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) у Донецькій та Луганській областях (Гнутово, Новотроїцьке, Майорськ, Станиця Луганська) було проведене Фондом «Демократичні ініціативи» 4 – 23 березня 2019 р.
Джерело: Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва