Новини
Україна
Суспільство
Київ

Для чого потрібен класичний перепис населення: експерти


Результати демографічного зрізу населення України, проведеного восени минулого року, спричинили багато дискусій і коментарів

Нині населення України складає 37 мільйонів осіб. Такі дані За даними щодо орієнтовної кількості населення України (без урахування тимчасово окупованих територій Донеччини і Луганщина та анексованої АР Крим.

ДОВІДКА Експериментальне дослідження щодо демографічного зрізу населення України було проведено восени 2019 року на замовлення Кабінету Міністрів.

"Єдине що ми можемо зробити – це зрозуміти, яка кількість людей за останні 10 років поїхала та не повернулась. Якщо я не помиляюсь, то за останні 10 років у нас вийшло мінус 4 млн людей, але мабуть цього цитувати не потрібно, бо це не точно. Десь 3,8 млн людей за останні 10 років", - зауважив Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет.

Низка експертів і дослідників зауважує, що як офіційні дані використовувати ці результати ще зарано, адже, вони мають суттєві обмеження.

Зокрема, це характеристики даних населення: орієнтовна кількість населення і його розподіл за статтю і віком по регіонах.

 «Класичний» перепис вивчає такі характеристики населення і домогосподарств: склад та родинні стосунки членів домогосподарства; стать; вік; дата і місце народження;  сімейний стан; етнічне походження; мовні ознаки; громадянство; освіта; джерела засобів існування; зайнятість; міграційна активність; житлові умови. То ж цей спектр набагато ширший за характеристики, досліджувані "електронним" способом.

Фахівці зауважують і щодо методології збору інформації, яка видається сучасною і комплексною,  однак подальші підходи до агрегування і обчислень не до кінця зрозумілі зацікавленій аудиторії. Більшість даних зібрана на основі даних мобільних операторів, даних Пенсійного Фонду, Мін’юсту і опитування 26 000 домогоподарств (це 57 000 осіб) щодо «користування мобільним зв’язком».

Зокрема, як зазначив один з ключових дослідників –- завідувач відділу моделювання Інституту демографії та соціальних досліджень Володимир Саріогло, було отримано шість різних варіантів Зрештою зійшлися на трьох.

Одним з аргументів проти «олдскульного» перепису є низький рівень кооперації (або response rate) з боку населення. Так, у тестовому переписі в окремих районах Києва і Київщини майже 25% домогосподарств не вдалося досягти.

Також представники влади вказують і на високу вартість загальнонаціонального перепису.

А ось соціологи кажуть, що скоротити витрати можливо. Однак «класичний перепис» потрібен, адже це питання репутації влади і її готовності стикнутися з реальністю.

"Є способи скорочення витрат. Але вас будуть згадувати, як колись Сталіна згадували, що він сховав дані перепису, які йому не сподобалися, а вас будуть згадувати як людей, які не провели перепис. І будуть вивчати ваші мотиви, чому ви цього не зробили", – таку думку висловив у ток-шоу під час дискусії з Міністром Дмитром Дубілетом заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

У своєму інтерв’ю Громадському радіо Євген Головаха звернув увагу: «Було кілька аргументів з боку міністра, з того приводу, що не треба проводити перепис. Те, що ООН рекомендує проводити раз у 10 років — не береться до уваги, добре. Але ж майже у всіх країнах проводиться — що ж це таке? Переважно досі застосовується класична методологія проведення, хоча останні переписи населення почали використовувати комбіновані методи. У Європі 21 країна з 40 проводять за класичною методологією. США тільки зараз, у переписі з січня 2020 року до травня, вперше дозволили використати всі три методи — не тільки класичний перепис, але й інтернет, телефон і пошту, тобто комбінований метод. Якщо всі проводять, а ми ні, то це означає що ми найбільш просунуті у світі, більш ніж США і Канада? Якщо ми не проведемо перепис ще раз, це буде свідчити про дуже велику відсталість України від світових вимог. Перепис — це встановлення, це певна статистична процедура, яка проводиться визначеними методами для з’ясування чисельності й складу населення в певній державі. Нам треба знати не тільки, скільки нас, — це не так складно. Коли мене питають, чи адекватна цифра в 37 мільйонів, я відповідаю, що в Україні є три типи населення. Є юридичне населення — усі, хто формально зареєстровані на певних територіях. Є наявне населення — ті, хто зараз перебувають на цій території. Є постійне населення. Наприклад, ви вирішили поїхати працювати в Польщу — і вас в перепису будуть враховувати, але віднесуть не до наявного, а до постійного населення.

Втім, як зауважує дослідник, у світі не всі країни проводять перепис населення. «Перепис давно не проводився у Сомалі, це бідна країна. Але якщо ми хочемо бути на рівні цивілізованих держав — треба проводити».

Джерела: VoxPopuli Agency, hromadske.radio

Фото з відкритих інтернет-ресурсів