Новини
Україна
Головні новини
Україна-суспільство
Вибори
Політика

Деякі особливості майбутніх місцевих виборів: думки експертів


Виборча кампанія до місцевих виборів, які заплановані в Україні на 25 жовтня цього року, ще офіційно не розпочалася. Але фактично вона стартувала ще до свого початку – такою одностайною була думка експертів, які 9 червня під час прес-конференції, організованої "Інтерфакс-Україна", поділилися результатами своїх спостережень за перебігом подій, орієнтованих на вибори.

Так, політичний експерт, народний депутат VIII скликання Олександр Черненко зауважив, що в Україні події, спрямовані на майбутні вибори, у нас завжди стартують із певними законодавчими неузгодженостями. «Але ще ніколи цей туман не був таким густим», - відмітив політолог, і зауважив, що залишилось менше трьох місяців до старту кампанії, а Виборчий кодекс і досі - на етапі змін.

«Я думаю, що друге читання буде не раніше середини липня, тобто за півтора місяця до старту кампанії. Інша проблема – незакінчені зміни до адміністративно-територіального устрою. Це накладає певний відбиток на перебіг процесів у регіонах», - констатував Черненко.

За його словами, головна інтрига виборів полягатиме в тому, на міста з якою кількістю населення пошириться пропорційна виборча система: «За тією системою, яка на сьогодні чинна, це лише міста, де не менше 90 тисяч виборців. Тобто десь 35 міст. Але було проголосовано у першому читанні поширити пропорційну систему на міста з кількістю жителів не менше 15 тисяч. А це вже сотні міст. Це подається ніби під гаслом партійного структурування, але ми розуміємо, що партії на місцях слабкі, фактично їх взагалі немає. І такий різкий перехід до доволі складної виборчої системи буде псевдопартійним будівництвом».

Також Черненко звернув увагу, що система відкритих списків передбачає доволі складний процес голосування і складний процес підрахунку голосів, що може розтягнути підрахунок навіть не на 2-3 дні, як бувало досі, а набагато довше.

Однією з особливостей кампанії експерт назвав те, що не всі партії назвали своїх ключових кандидатів, а «це означає, що досить серйозно готуються до цих виборів».

Ще одна особливість кампанії, на його думку, у активному створенні «іменних» партій – тобто «імені» того чи іншого міського голови, кандидата на цю посаду або з назвою міста чи регіону.

Застосування брудних технологій, технологій провокацій, технологій політичного тролінгу також буде особливістю кампанії – Черненко назвав це «технологічним секонд-хендом».

У свою чергу другий спікер конференції, політолог, директор аналітичного центру «Політика» Микола Давидюк звернув увагу на те, що нині помічено немалі інвестиції у місцеві медіа - телеканали, інтернет-ЗМІ, створення місцевих телеграм-каналів тощо. Щодо ситуації з кандидатами в містах, на думку експерта, найбільш показовою є партія «Слуга народу» і міф, який панує у медіапросторі, що Зеленський ще не визначився зі своїми кандидатами.

«Насправді це виглядає скоріше як політтехнологія. Вони вже знають, кого готові виставляти, просто бояться це робити, щоб їх не «з’їли» і не очорнили конкуренти. Тому виставлятимуть їх в останній час», - переконаний політолог.

Член неформального об'єднання експертної ініціативи «25 жовтня», заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький розповів, що ще одним із нюансів цьогорічних виборів буде те, що за два тижні консолідується «партія мерів», у якій будуть, за його інсайдерською інформацією, «приблизно 20 міських голів – переважно міст середнього плану... але будуть і міські голови обласних центрів».

«Судячи з усього, вона матиме не такий вигляд, як уявляли собі ще місяць тому», - зауважив Голобуцький, і припустив, що, найімовірніше, у новій партії не буде Кличка, оскільки той розвиватиме свій проект УДАР.

«Але це не стовідсотково, бо Кличко може ще й поміняти думку», - зазначив експерт. Він також додав, що там, скоріш за все, не буде й міського голови Львова Андрія Садового, а ще - не буде «досить токсичних мерів», зокрема, міського голови Одеси Геннадія Труханова і міського голови Харкова Геннадія Кернеса. Але там буде міський голова Дніпра Борис Філатов.

За словами Голобуцького, головне завдання цієї партії – під час місцевих виборів дати бій «Слугам народу», а далі розвиватися у напрямі політичної сили, яка боротиметься за парламентські місця».

«Ситуація змінюється постійно, і я, наприклад, не ставлю на те, що у нас будуть чергові парламентські вибори через чотири роки, а не будуть позачергові, наприклад, наступного року», - резюмував експерт.

Зауважимо, у межах утворення нових об’єднаних територіальних громад і районів виникли певні суперечки та навіть збурення серед населення.

На 12 червня заплановане позачергове засідання уряду, аби визначитись щодо районування згідно нових карт областей, які днями опублікував Мінрегіон.