Де росте борщівник: допоможіть виявити рослину, що викликає страшні опіки
Національний науково-природничий музей НАН України просить українців долучитися до виявлення місць, де росте небезпечний для людини борщівник. При контакті соку цієї рослини зі шкірою клітини епітелію стають набагато чутливішими до дії ультрафіолетого випромінювання, внаслідок чого виникають страшні опіки (у тому числі ІІІ ступеня). Пошкоджена ділянка шкіри може залишатися уразливою до дії сонця протягом кількох років. Тож в жодному випадку не можна торкатися цих рослин. Окрім того, фуранокумарини борщівника проявляють тератогенний та канцерогенний ефект.
Борщівники активно розселяються вздовж доріг, малих та середніх річок, на пустирях, і навіть у дворах і міських парках. Тож будьте обачні скрізь, де буваєте. На Київщині зарості борщівника щороку збільшуються. Заввишки ця рослина може бути до 4 метрів. Має величезне зубчасте листя та квітку-парасольку. Селиться борщівник на добре освітлюваних і вологих місцях, не боїться заморозків і спеки.
А все почалося в далекому 1947 році, коли розпочалося культивування кавказьких гігантських борщівників (борщівника Сосновського та борщівника Мантегацца) на території нашої держави. Це мав бути приклад блискучої інновації, адже за короткий період рослини давали вражаючу кількість біомаси. Проте збільшення надоїв корів, кількості м’яса та тріумф передових господарств мав і побічний ефект. По-перше, специфічний запах борщівника зберігався у м'ясі та молоці тварин. По-друге, на слизових оболонках худоби почали з’являтися пухирі, схожі на важкі опіки. На опіки почали скаржитися й працівники господарств. Тож розведення борщівника повсюдно припинили. Проте зупинити поширення рослини виявилося дуже складно.
У зв’язку з таким небезпечним впливом на здоров’я людини, потрібна система контролю за поширенням цих чужинних рослин. Наприклад, в Естонії було витрачено на знищення борщівника Сосновського на площі 609 га 400 тисяч доларів США. Проте щороку відзначається виникнення нових її осередків.
Якщо ви знаєте місце проростання цих отруйних гігантів, допоможіть науковцям – повідомте про це на адресу: corydalis.kovalenko@gmail.com (Olexii Kovalenko), відправивши фотографію рослини та вказавши місцезнаходження (ідеально з географічними координатами).
Фото з відкритих інтернет-джерел