Новини
Україна

«Чорнобильські водолази» отримали звання «Герой України»


Трьом ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС, які спускали воду під реактором, Олексію Ананенку, Валерію Беспалову та Борису Баранову (посмертно), Президент Володимир Зеленський підписав указ № 468/2019 «Про присвоєння звання Герой України» із врученням ордену «Золота Зірка».

Так званими «чорнобильськими водолазами» Олексій Ананенко, Валерій Беспалов та Борис Баранов стали тому, що спустилися в басейн під зруйнованим реактором і відкрили запірні клапани, аби звільнити його від води. Завдяки цьому вдалося уникнути контакту розплавленого ядерного матеріалу з водою, внаслідок якого з високою ймовірністю міг статися повторний вибух на ЧАЕС. Про це повідомляє ВВС News Україна.

Олексій Ананенко, Валерій Беспалов та Борис Баранов готуються до спуску під реактор

У 1986-му, коли сталася аварія на ЧАЕС, Олексій Ананенко працював старшим інженером-механіком реакторного цеху, Валерій Беспалов був старшим інженером турбінного цеху АЕС, а покійний нині Борис Баранов обіймав посаду начальника зміни.

У популярному наразі в усьому світі серіалі «Чорнобиль», сцена спуску трьох ліквідаторів Ананенка, Беспалова і Баранова в радіоактивну воду під реактором ЧАЕС стала однією з найяскравіших і найбільш драматичних.

«Чорнобильські водолази» отримали звання «Герой України»
Момент спуску під реактор в серіалі "Чорнобиль"

У серіалі професор Валерій Легасов у розмові з генсеком КПРС Михайлом Горбачовим попросив його дозволу «вбити три людини», щоб уникнути повторного вибуху. Такий дозвіл від Горбачова він отримав. Водолазів, які побували під реактором, у серіалі зустрічали з аплодисментами.

Однак насправді оплесків не було. Олексій Ананенко в інтерв’ю BBC News Україна розповів, що йому зателефонували та поставили завдання – відкачати воду з-під реактора. «Сама операція пройшла швидко і без ускладнень», – пригадав ліквідатор, незважаючи на те, що водолазам доводилося проходити ділянки з дуже високим «радіаційним тиском», зокрема біля входу у транспортний коридор зруйнованого 4-го блоку. «Це була звичайна робота, хто ж буде аплодувати? Героями не почувалися, почувалися як зазвичай», розповів Олексій Ананенко, який проживає сьогодні на Троєщині у столиці по сусідству з Валерієм Беспаловим. Борис Баранов помер у 2005 році.

Усі вони в 2018 році були нагороджені орденом «За мужність» III ступеня.