Через зміну клімату половина піщаних пляжів світу може зникнути до 2100 року
Навіть якщо людство скоротить забруднення викопним паливом, яке призводить до глобального потепління, до 2100 року зникне більше третини піщаних берегових ліній планети, повідомляють в The Gguardian.
«Крім туризму, піщані пляжі часто ще є першою лінією захисту від прибережних штормів і повеней, і без них наслідки екстремальних погодних явищ, ймовірно, будуть руйнівними», – каже Міхаліс Вусдукас, провідний автор дослідження з Об'єднаного дослідницького центру Європейської комісії.
Згідно з результатами дослідження, Австралія постраждає найбльше. Протягом наступних 80 років буде змито майже 15 000 кілометрів берегової лінії континенту. В першу десятку країн, яких також стосуватиметься це явище, також входять Канада, Чилі, США, Мексика, Китай, Росія, Аргентина, Індія і Бразилія.
Піщані пляжі займають більше третини світової берегової лінії, часто в густонаселених районах. Але нове будівництво, підвищення рівня моря, штормові нагони від ураганів або тайфунів, а також зменшення відкладень в гребельних річках руйнують берегові лінії, загрожуючи інфраструктурам.
Щоб оцінити, наскільки швидко можуть зникнути пляжі, Вустукас і його колеги використали дані тисяч супутникових знімків, починаючи з 1984 року. Вони спрогнозували майбутню ерозію при двох сценаріях зміни клімату.
Найгірший сценарій, який отримав умовне позначення RCP8.5, передбачає, що викиди вуглецю продовжуватимуться, або що сама Земля почне підвищувати концентрацію парникових газів в атмосфері – наприклад, від вічної мерзлоти – незалежно від дій людини. Згідно з цим варіантом розвитку подій, до 2100 року світ втратить 49,5% своїх піщаних пляжів – майже 132 000 км берегової лінії. Навіть до середини століття втрати складуть більше 40 000 кілометрів.
Менш страшний сценарій, званий RCP4.5, може призвести до глобального потепління приблизно на три градуси Цельсія, що набагато більше, ніж межа, передбачена в Паризькій угоді 2015 року. Проте він призведе до того, що до 2100 року 95 000 км берегової лінії буде відрізано від піску, і велика частина цих руйнувань відбудеться в найближчі 30 років.
Варто зазначити, що науково-консультативна група ООН та Міжурядова група експертів зі зміни клімату, у своїй доповіді у вересні минулого року прогнозувала підвищення рівня моря на півметра до 2100 року за більш оптимістичним сценарієм і на 84 см по RCP8.5. Однак чимало вчених-кліматологів вважають, що ці оцінки занадто консервативні, і в рецензованих роботах пророкують, що рівень Світового океану підніметься не менше ніж на метр.