Новини
Новини Київської області
Суспільство
Культура

Будинок Артинова на Подолі: реставрують чи руйнують?


Історики б’ють тривогу щодо долі 210-річного будинку, який є пам’яткою містобудування та архітектури національного значення, нині знаходиться на території Флорівського монастиря

Згідно з паспортом об’єкта, нині відбувається реставрація будинку Артинова у Подільському районі столиці. Він був зведений у 1809-1811 роках і є пам’яткою містобудування та архітектури за номером 18/13. Нині споруда є корпусом Флорівського жіночого монастиря Дозвіл на проведення будівельних робіт виданий ДАБІ 16 серпня 2019 року.

Однак художник і мистецтвознавець Антон Проненко по-іншому побачив цю картину. «Сьогодні руйнують будинок у стилі класицизму ще епохи Котляревського. Так у нашій країні дбають про культурну спадщину», – цитує «Хмарочос» слова Проненка. А також повідомляє, що киянин В’ячеслав Мельник на місці, де стояла споруда, знайшов ковані цвяхи. Як повідомили йому у монастирі, вони збираються відбудовувати новий келейний корпус на місці старого. «Хмарочос» звернувся в монастир за коментарем, однак кореспондентові видання повідомили, що відмовляються розмовляти без адвоката.

ДОВІДКА. ЗВІД ПАМ’ЯТОК ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ: Будинок Артинова у радянський час використовувався як цивільний житловий. Не раз переплановувався. Прибудову серед. 19 ст. до північного фасаду розібрано. Після передачі будинку монастиреві на його замовлення за проектом, розробленим в інституті «Укрпроектреставрація» (арх. Н. Картамишева), здійснено реставрацію пам'ятки. Одноповерховий з підвалом, мурований, тинькований, у плані прямокутний (наближений до квадрата). Дах вальмовий з мансардним приміщенням у горищному просторі. Планування змішаного типу. Перекриття підвалу склепінчасті, першого поверху — пласкі залізобетонні. Оформлений у стилі класицизм. Центральну частину чолового східного фасаду акцентовано розкріповкою з трьома віконними прорізами, завершеною трикутним фронтоном. З обох боків від неї симетрично прорізано по два вікна. Замкові камені й архівольти в оформленні віконних прорізів пластично членують гладеньку поверхню фриза. Декоративну пластику фасадів доповнюють горизонтальне рустування та модульйони вінцевого карниза. П'ять входів у будинок на трьох другорядних фасадах обладнано ґанками зі сходами. Будинок — яскравий зразок цивільної житлової архітектури Києва поч. 19 ст., вирішений у стилі класицизм.

Ресурс uainfo виклав фото, де стан будинку теж більш схожий на те, що його руйнують, аніж реставрують. Але є й інші думки. «Директор Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк у своєму Facebook відреагував на цю новину, закликавши не панікувати і не розганяти зраду. "Нічого не руйнують, нічого нового не збираються будувати. Розпочато реставрацію келії! Департамент контролює процес. За два роки пам‘ятка буде відреставрована. Враховуючи наджахливий стан, стіни розбирають, цеглу до цегли складають і маркують, реставруватимуть та відновлюватимуть згідно з проектом та пам’ятко охоронним законодавством", йдеться у повідомленні.

Фото з ресурсу: uainfo.