Боярка
Екологія
Культура
ПроХОРОШЕ

Боярка на початку ХХ століття: цікаві історичні факти


Боярка в минулому , фото з сайту "Спрага"

На сайті проекту про культуру і культурне дозвілля «СПРАГА.ІНФО» з'явилася цікава стаття про Київщину на початку ХХ століття - «Київські передмістя в минулому: від Боярки до Броварів і Святошина». Ділимося пізнавальними витримками з неї. Розпочинаємо з міста Боярка.

Сплативши лише 24 копійки за проїзд і влаштувавшись у вагоні одного з потягів Південно-Західної залізниці, подорожній незабаром опинявся в такому милому серцю передмісті.

Крім того, з травня по жовтень на цій ділянці курсували і спеціальні дачні поїзди. Цікаво, що неподалік від Боярського вокзалу управління вищеназваних доріг для розваги дачників щочетверга та щонеділі влаштовувало безкоштовні концерти за участю залізничних оркестрів та інші мистецькі заходи.

Для боярських дачників, які полюбляли поплавати на човнах, існував старий ставок. Трохи далі, за кілька кілометрів від нього, в прекрасному лісі, який ще не розтягли на дрова, був ще і новий ставок. А ще, для максимального задоволення відпочиваючих, неподалік від водойм був «кумисно-кефірний заклад», тож нестачі в прохолодному і цілющому йогурті дачники не відчували.

Прекрасний сосновий ліс, що тягнувся повз дачі, користувався популярністю у людей із захворюваннями дихальної системи. Боярка сприймалася як кліматична станція (курорт) не тільки серед киян, вона привертала увагу людей з інших міст завдяки помірним цінам на житло. У 1913 році 3-кімнатні дачі здавалися тут за 150 рублів на сезон. У Боярському лісі був «Санаторій Товариства надання допомоги бідним сухотним євреям міста Києва» з десятьма корпусами.

Одним з найбільш «поетичних» місць Боярки була «Надсонова долина», названа на честь поета С. Я. Надсона, який в оточенні дачної молоді провів тут останні дні свого земного життя.