Новини
Україна
Екологія
За кордоном

Біля української антарктичної станції «зацвів» сніг


Мікроскопічні водорості Chlamydomonas nivalis забарвили сніг навколо станції "Академік Вернадський" у малиновий колір

«Малиновий» сніг навколо української антарктичної станції "Академік Вернадський" лежить уже кілька тижнів. Таке незвичне забарвлення з»явилось через мікроскопічні снігові водорості. Наші вчені їх визначили Учені, які дослідили їх під мікроскопом, визначили як хламідомонади Chlamydomonas nivalis.

«Водорості розмножуються спорами, які не бояться екстремальних температур і зберігаються в снігу протягом всієї тривалої зими. Коли погодні умови стають сприятливими (а зараз в Антарктиді якраз літо), спори починають проростати. Оскільки, крім зеленого пігменту - хлорофілу, їхні клітини містять ще й червоний каротиновий шар, на снігу виникають червоні плями ніби від малинового джему. До речі, цей шар захищає водорості від ультрафіолетового випромінювання», зауважує МОН на своїй Фейсбук-сторінці.

Учені пояснюють, що  «цвітіння» снігу сприяє зміні клімату. Адже через червоно-малинове забарвлення сніг менше відбиває сонячного світла та швидше тане, і в утворюється все  більше яскравих водоростей. А ось коли настають холоди, «цвітіння» снігу припиняється, тому що хламідомонада готується до зимового спокою.

Науковців таке явище, як «малиновий» сніг, зається не дивує, адже такі явища вони спостерігають не лише в Антарктиді, а й в Арктиці, Альпах та інших високогірних екосистемах.

Фото з Фейсбук-сторінки МОН: автор фото -- український науковець-біолог Андрій Зотов.