Україна
Суспільство
Здоров'я

Аутизм: що варто знати та міфи про нього


Починаючи з 2007 року 2 квітня у світі відзначається День розповсюдження інформації про проблеми аутизму. 1 з 160 дітей має розлад аутистичного спектру, який починається переважно в дитинстві і продовжується в підлітковому та дорослому віці. Тема аутизму оповита міфами, тож у цей день доречно згадати про основні з них.  

Аутизм: що варто знати та міфи про нього

Варто зазначити, що символом підтримки людей з аутизмом є пазл. Багатьом з них складно знайти своє місце у світі, страшно довіритися комусь, важко знайти друзів. Але цей паз має право жити та розвиватися повноцінно, якщо вчасно простягти руку допомоги тому, хто цього потребує.

І хоча деякі люди з аутизмом можуть жити самостійно, інші мають серйозні вади і потребують довічного догляду та підтримки. Люди з таким розладом часто стають жертвами дискримінації, їхні права порушуються, а доступ до послуг та підтримки часто є обмеженим.

Аутизм можуть розпізнати не лише батьки (які часто просто не хочуть бачити правду), а й усі, хто спілкується з дитиною: вихователь у садочку, сімейний лікар, друзі, знайомі. Вчасно помітити аутизм – означає подарувати дитині шанс на повноцінне самостійне життя. Адже тільки поведінкова корекція з раннього віку дає результати в роботі з розладами аутистичного спектру, тож дуже важливо спостерігати за дитиною у віці до 4-х років і за найменшої підозри починати корекцію. 

Консультація лікаря потрібна:

  • якщо у дитини відчутне порушення мови,
  • немає емоційного контакту з людьми (передусім – з батьками),
  • дитина усамітнена, а серед інших людей відчуває тривогу,
  • невдачі викликають в неї сплалахи гніву,
  • поведінка загалом є стереотипною (дитина здійснює одні й ті ж дії протягом довгого часу: повторює одне і те ж слово, бігає по колу, розгойдується з боку в бік тощо). 

Звичайно ж, помітити ознаки аутизму у зовсім ранньому віці доволі складно, але саме ранній вік є найкращим періодом для початку реабілітації. Зокрема, якщо до 9 місяців дитина мало посміхається, слабко реагує на прояви ніжності, не любить бути на руках, мало або зовсім не вигукує звуки, то варто звернутися до психолога, невролога або психіатра.

МОЗ розвінчує міфи, що виникли навколо аутизму.

Близько 80% людей з аутизмом зазвичай ніде не працюють, хоча й мають високий рівень логічного мислення і чудово проявляють себе в роботі, що вимагає особливої пильності і уваги до деталей.  Тож цей день покликаний боротися з дискримінацією. Усім нам слід цінувати різноманіття нашого суспільства і забезпечувати участь у ньому людям з аутизмом.