Новини
Всесвіт

Астрофізики розкрили секрет блакитних надгігантів


Група фахівців з'ясувала, від чого залежить яскраве мерехтіння блакитних зірок надгігантів.

Блакитні надгіганти – це масивні зірки, життєвий цикл яких протікає дуже швидко. Це робить їх рідкісними і важкодоступними для вивчення навіть за допомогою сучасних телескопів. До розробки нової техніки дослідникам вдавалося спостерігати дуже мало блакитних надгігантів, тому знання про ці зірках дуже обмежені. Астрофізики Ньюкаслського університету (Великобританія) протягом останніх п'яти років працювали над створенням симуляцій подібних зірок, щоб спробувати дати відповідь на запитання: що змушує їх поверхню часто і яскраво мерехтіти. Моделюючи внутрішній простір зірки, вчені прийшли до висновку, що гравітаційні хвилі, на кшталт океанічним, можуть руйнуватися на поверхні зірок. В свою чергу другий тип хвиль, ймовірно когерентних, які генеруються глибоко всередині зірки, схожі на сейсмічні хвилі на Землі.

Тепер, використовуючи дані, зібрані космічними телескопами НАСА, міжнародна група експертів вперше побачила блакитного надгіганта і виявила, що ці зірки насправді мерехтять через наявність хвиль на їх поверхні. Як і передбачалося, хвилі беруть свій початок в глибині зірки, відкриваючи нові перспективи для вивчення блакитних гігантів за допомогою астросейсмології. За словами дослідників, завдяки новим спостереженнями можна вивчити ті властивості зірок, які неможливо виявити за допомогою інших астрономічних методів.

Нагадаємо, на початку квітня зонд НАСА «Паркер» занурився в Сонце. А космічний телескоп TESS відкрив першу екзопланету земного типу.