Новини
Всесвіт

Андромеда поглинула не менше двох галактик: на черзі Чумацький шлях


Астрофізики знайшли прямі докази численних галактичних зіткнень в далекому минулому Андромеди.

Астрономи протягом багатьох років спостерігають за найближчою до Чумацького Шляху великою галактикою за допомогою телескопа Канада-Франція-Гаваї в Мауна-Кеа.

Завдяки цим спостереженням дослідники змогли розрізнити окремі кульові скупчення в гало Андромеди. Потім великі телескопи – Обсерваторія Близнюків і Обсерваторія WM Keck – показали рух цих скупчень в гало.

Дві окремі групи скупчень оберталися таким чином, що важко припустити, що вони утворилися саме в цій гало. Це означає, що вони були поглинені з інших місць.

Простежуючи ці орбіти і екстраполюючи їх назад в часі, вчені визначили, звідки могли з'явитися ці скупчення. Відповідь вказує на два галактичних зіткнення: одне походить від 7 до 10 мільярдів років тому, а інше – за останні кілька мільярдів років.

«Заклопотані галактики були менші за Андромеду. Можливо, це була навіть група галактичних карликів, але їх загальна маса була значно менша, ніж сотні мільярдів зірок в Андромеді», – говорить астрофізик Джерайнт Льюїс з університету Сіднея.

Орбіти скупчень вказують на те, що дві карликові галактики прийшли з абсолютно різних напрямків. Дослідження показало, що вони поглиналися уздовж космічної павутини – величезної мережі ниток, що з'єднують міжгалактичний простір.

«Такі відкриття допомагають зрозуміти наше місце у Всесвіті, дізнатися більше про історію та еволюції Чумацького Шляху, так як погляд з боку на інші, схожі на нього галактики, дозволяє побачити те, що недоступно зсередини», – робить висновок провідний автор дослідження Дугал Маккі.

Андромеда – найближча до Чумацького Шляху велика галактика і найбільша в Місцевій групі. За попередніми оцінками, її протяжність становить 220 тисяч світлових років, а сама галактика містить приблизно 1 трильйон зірок, що в 2,5–5 разів більше, ніж в Чумацькому Шляху. Сьогодні відстань від Сонця до неї становить 2,5 мільярда світлових років, але воно щомиті скорочується на 300 кілометрів.

Передбачається, що зіткнення Чумацького Шляху з Андромеда призведе до того, що частина зірок буде викинута в міжгалактичний простір потужними гравітаційними збуреннями. Ядра галактик будуть крутитися навколо одна одної протягом мільйонів років і в кінці кінців зіллються в єдине ціле, утворивши одну гігантську галактику.

Як повідомлялося раніше, на думку вчених, наша галактика приречена на загибель.