Новини
Україна
Культура

30 травня - День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження


Свято відзначається в Україні відповідно до указу президента з 1999 року в останню суботу травня.

Першою українською друкарнею можна вважати краківську друкарню Швайпольта Фіоля, в якій 1491 року з'явилися перші книги, надруковані кирилицею. Друкарня Фіоля видавала книги для України та суміжних країн: вона почала видання книг на кирилиці в тій формі, яку продовжили друкарні в Україні.

Першу друкарню в Україні заснував у Львові Іван Федоров-Федорович. Вона діяла протягом 1573—1575 рр. А першою виданою на українських землях книгою став «Апостол» (1574), який історично започаткував розвиток друкарства в Україні.

Справжнім шедевром друкарського мистецтва стала Острозька Біблія, завершена 1581-го. Острог став також першим в Україні центром видання тогочасної публіцистики, яку пізніші дослідники назвали «полемічною літературою».

Одним з осередків книгодрукування в Україні була Печерська Лавра. Заснована 1616, Київська лаврська друкарня працювала три сторіччя.

Всього в Україні в 1574 - 1648 років діяло 25 друкарень. Головними центрами видавничої діяльності були великі торговельні міста - Київ, Львів, Острог.

Був в Україні і негативний досвід руйнації книговидання - починаючи з 1720 р., коли Петро І заборонив своїм указом книговидання українською мовою.

Українське книговидання часами трохи жевріло, але не вмирало: навіть у складний період між першою і другою світовими війнами існувало близько 50 українських видавництв.

На даний час в Україні існує більше 370 видавництв, які видають літературу за різними напрямками.

Нагадаємо, раніше «Погляд» повідомляв, що визначені найпопулярніші українські видавництва.

Фото книжок із фонду ДНАББ ім. В. Г. Заболотного. Автор - О. Макійчук.